Страхування: у стані коми

Страхування: у стані коми

Пожвавлення страхового бізнесу, який також перебуває під тиском економічної кризи, у 2013 році не відбулося. Картинка все така ж - стагнація ринку і відсутність зростання основних фінансових показників. Наприкінці року додалися проблеми в системоутворюючих компаніях - "Оранта" і "УПСК", де були введені тимчасові адміністрації.

Тим часом, за підсумками 9 місяців 2013 року страхові премії зросли на 35,2%. Експерти зазначають, що досягти показника допомогли операції перестрахування, а це пов'язано з оптимізацією податків юридичних осіб-страхувальників.

"Через скасування податку на внутрішнє перестрахування знову зріс обсяг схем, який, завдяки цьому податку, вдалося значно знизити в 2012 році", - пояснив генеральний директор СК "Allianz Україна" Гаррі Андреасян.

Страховики зазначають, що очікували в 2013 році активнішої позиції регулятора і МТСБУ щодо оздоровлення ринку, а від парламенту - ухвалення нового закону про страхування, але марно.

Однією з основних проблем страхового ринку в 2013 році став демпінг: у гонитві за обсягами страховики необґрунтовано занижували ціни. Обличчям такої тенденції стало автострахування.

"Лідери ринку змушені були опустити ціни на 20%, а це не могло не позначитися на середній ціні і на ринку, в цілому", - розповів голова правління СГ "ТАС" Павло Царук. На його думку, це стало основною причиною спаду на ринку автострахування - у січні-вересні приріст страхових платежів за договорами КАСКО становив лише 4%, за ОСЦПВ - 5%.

Як результат - падіння доходів страховиків, здешевлення їхнього бізнесу і втрата інвестиційної привабливості.

"У зв'язку зі сформованою економічною ситуацією в країні загалом і на ринку страхування зокрема, бізнес практично не інвестує в розвиток галузі: у нові сегменти, продукти, регіони", - наголосив Андреасян і додав, що поки що передумов для змін не спостерігається.

Тим часом, експерти не очікують, що іноземні компанії підуть із цього сегмента українського ринку. Для багатьох із них, особливо великих, - це насамперед питання репутації. Фінансові наслідки такого кроку з великою ймовірністю будуть набагато значнішими, ніж вливання капіталу, які можуть знадобитися для продовження бізнесу в Україні.

Страховики не спостерігають якихось ознак оздоровлення ринку зараз, і не прогнозують поліпшень наступного року: ринок страхування розділений між великими фінансовими групами, бізнес стає все більш дорогим і менш рентабельним.

Висновок з усього перерахованого напрошується один - тенденції поточного року знайдуть продовження в 2014 році, який, очевидно, також буде складним. За умови відсутності сильних макроекономічних потрясінь банківський і страховий сектори продовжать процес відновлення, але нарощувати ресурсну базу доведеться тільки за рахунок вітчизняних і російських інвесторів.