Транспортна галузь має велике соціальне й економічне значення в сучасному світі, але також вона є зоною постійної підвищеної небезпеки, де непередбачувані та негативні події з водіями та пасажирами відбуваються, на жаль, майже щоденно.
Однак від фінансових наслідків таких подій все ж можна себе вберегти. Ми пропонуємо програму обов’язкового особистого страхування від нещасних випадків на транспорті.
Мета страхування – відшкодування збитку, завданого життю та здоров’ю застрахованої особи внаслідок нещасного випадку на транспорті (ДТП, ПДТЛ тощо).
Страхування проводиться на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 1996 р. №959 «Про затвердження Положення про обов’язкове особисте страхування від нещасних випадків на транспорті» (далі – Положення).
Згідно з цим Положенням обов’язково мають бути застраховані:
Пасажири залізничного, морського, внутрішнього водного, автомобільного та електротранспорту, крім внутрішнього міського, під час поїздки або перебування на вокзалі, в порту, на станції, пристані;
Працівники транспортних підприємств незалежно від форм власності та видів діяльності, що безпосередньо зайняті на транспортних перевезеннях, а саме:
- водії автомобільного транспорту;
- машиністи та помічники машиністів поїздів (електровозів, тепловозів, дизель-поїздів), водії дрезин та інших одиниць рухомого складу;
- провідники пасажирських вагонів, начальники (бригадири) поїздів, працівники вагонів-ресторанів;
- потягові електромонтери, механіки (начальники) рефрижераторних секцій (потягів);
- машиністи поїздів метрополітену;
- кондуктори;
- працівники бригад медичної допомоги.
Страховими випадками є тимчасова втрата застрахованим працездатності, отримання застрахованим травми (та присвоєння йому інвалідності), загибель або смерть застрахованого внаслідок нещасного випадку на транспорті.
Страхова сума – 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51 000 грн.) на кожну Застраховану особу.
Страхування водіїв проводиться юридичними особами або фізичними особами-підприємцями, які знаходяться з водіями в трудових відносинах. Кожному водію за бажанням Страхувальника видається страховий поліс, або укладається один загальний договір на страхування. В ньому вказаний перелік застрахованих осіб – водіїв.
Страховий тариф залежить:
- від категорії працівників транспортних підприємств;
- стажу роботи в цій галузі та визначається в розмірі до 1% від страхової суми на кожну Застраховану особу.
Страхування пасажирів проводить перевізник, який для цього (згідно з Положенням) повинен укласти договір доручення зі страхувальником, стати його страховим агентом.
Страховий платіж включається до вартості квитка, утримується з пасажира перевізником (транспортною організацією) та складає від 1,5 до 3% від вартості проїзду. Тому, коли пасажир купляє квиток або організація оплачує проїзд цього пасажира, крім права проїзду, пасажир отримує страховий захист. Пільгові пасажири автоматично отримують перше й друге без оплати.