До Нового року залишається трохи більше двох тижнів, і всі ми подумки вже готуємось до найочікуваніших та найчарівніших зимових свят. Хтось розмірковує, чим частуватиме гостей, хтось замовляє ресторан на новорічну ніч, хтось пакує валізи, збираючись у відпустку на лижні курорти. Втім, є люди, які в очікуванні свят передчувають зовсім не те, як буде добре випити келих шампанського в родинному колі за прийдешній рік, навпаки – для них наступає «гаряча пора». Звісно, вони теж чекають на свято, але не для того, щоб відпочити та відсвяткувати, а для того, щоб поповнити свій гаманець. Щоправда, за чужий рахунок…
Як вже зрозуміло, йдеться про крадіїв, для яких святкова атмосфера – оптимальний варіант для «вдалого полювання»: розслаблені та тому неуважні люди (часто напідпитку!), які «мігрують» від одних гостей до інших або ж просто розважаються на численних новорічних святкових заходах, і, відповідно, залишені без нагляду автомобілі та квартири… Як то кажуть, бери – не хочу… А вони, на жаль, хочуть та беруть… те, що вчасно забули захистити власники.

Власне, йдеться не лише про період свят. Адже «активність» злодіїв і в інший час в цілому по країні доволі висока, і «приборкати» їх допоки не вдається. Судіть самі: за даними Генеральної прокуратури, за одинадцять місяців поточного року в цілому по країні було зареєстровано 231249 крадіжок, з яких 201869 крадіжок майна, що перебуває у приватній власності. Зокрема правоохоронцями було зафіксовано 22637 фактів крадіжок зі складів, баз, магазинів, 12891 грабіж, 4910 випадків крадіжок з дач та садових будинків, 9787 крадіжок з автомобілів, а також 18873 квартирні крадіжки! Крім того, за статистикою Генеральної прокуратури, протягом звітного періоду в Україні було зафіксовано 2705 випадків умисного пошкодження або навіть знищення майна, з яких 1042 – шляхом підпалу.
Сумна статистика, погодьтесь! А найсумніше те, що, незважаючи на всі зусилля правоохоронців, поки що «м’яч на полі» злочинців: на жаль, казати про високі показники розкриття таких злочинів наразі не доводиться, тож і викрадене майно дуже рідко повертається до своїх законних власників, а якщо (дуже рідко!) і повертається, то далеко не в найкращому стані… І в найближчій перспективі ситуація навряд чи покращиться. З іншого боку, не секрет, що часто ми самі власними необачністю та неуважністю провокуємо інтерес злодіїв до свого житла. Тож, як мінімізувати ризик стати жертвою квартирних крадіїв та не зіпсувати собі враження від довгоочікуваних новорічних свят? Дослухаємось до експертів.
- Якщо залишаєте квартиру без нагляду на кілька днів, за можливості домовтесь з сусідами, рідними чи просто добрими знайомими, яким довіряєте, про те, щоб вони доглядати за житлом: час від часу навідувалися до квартири, забирали пошту зі скриньки, вмикали світло тощо – тобто «імітували» присутність господарів.
- Якщо у вас немає, до кого звернутися з подібним проханням, залиште ввімкненим світло, принаймні, в одному з приміщень – таким чином ви, принаймні, виграєте час, поки злочинці гадатимуть, чи насправді в квартирі хтось є чи ні, а там і ви повернетесь.
- У вихорі святкування не забувайте щільно замикати двері та вікна.
- Якщо у вас є така можливість, встановіть сигналізацію, не забувши про датчики пересування. Якщо ж з тих чи інших причин не маєте такої можливості, спробуйте скористатися, принаймні, муляжем відеокамери, наприклад, над вхідними дверима – недосвідчених крадіїв це теж може зупинити. До речі, іноді «спрацьовують» навіть наліпки з надписом «Об’єкт під охороною»: навіщо злодію ризикувати, коли поряд інші квартири, що точно не перебувають під охороною?
- Пам’ятайте, що мовчання – золото. До чого тут це? Все дуже просто: не розповідайте всім підряд, що плануєте кудись їхати. До речі, це ж стосується і ваших сторінок в соціальних мережах. Ви ж не знаєте, хто туди заходить, стежачи таким чином за вашим життям, чи не так? І ще один важливий момент в даному контексті: в подорожі відключайте геолокацію. Звісно, хочеться похизуватися своїми мандрами, але знову ж таки, ви не можете бути впевненими в тому, що про те, що ви перебуваєте не вдома, побачать лише близькі! Тож, як кажуть, на дражніть гусей!
- На період свят краще залишати своє авто на офіційних стоянках, що охороняються та добре освітлюються (крадії найчастіше працюють по темряві). Ще краще, якщо це буде паркінг, облаштований шлагбаумом, камерами спостереження та під цілодобовою охороною. Звісно, за це «задоволення» доведеться викласти певну суму, але ж ваша машина в будь-якому разі коштує дорожче!
- Де б ви не залишали своє авто, в будь-якому випадку забирайте з нього цінні речі, гроші та документи! В даному випадку краще зайва обережність, аніж безпечність та безпідставна впевненість в тому, що якраз з вами чи вашою автівку нічного трапиться не може. Повірте, всі власники авто, яких «обчистили», саме так і думали. Тож не поповнюйте їх лави!
- Застрахуйтесь! На жаль, але статистика правоохоронців невтішна: навіть дотримання всіх цих правил не є запорукою того, що ваше майно не стане «здобиччю» зловмисників. І жодна охоронна фірма не зможе убезпечити вашу оселю від вторгнення «непроханих гостей». Звісно, таки ризики невеличкі, але ж вони є! І лише договір страхування, укладений з надійним та відповідальним страховиком, дає вам стовідсоткову гарантію того, що, навіть якщо й трапиться форс-мажор і до вашої домівки «завітають» крадії, ви не залишитесь наодинці зі своїми проблемами та чималими збитками. Отож, вибір за вами!
Подбайте про те, щоб ваші свята принесли вам лише радість, приємні враження та яскраві позитивні емоції! Принаймні, ми вам саме цього бажаємо!