До уваги автовласників: в Україні вступили в силу нові правила паркування

До уваги автовласників: в Україні вступили в силу нові правила паркування

27 вересня вступив в силу Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери паркування транспортних засобів», яким передбачено нові, жорсткіші, правила покарання водіїв, які не оплачують парковку чи залишають автівку в недозволених місцях. Отже, спробуємо розібратися, які «сюрпризи» підготували водіям законотворці.Власне, основне, на що відтепер слід зважати автовласнику: відповідальність за будь-яке порушення, згідно з законом, несете саме ви – навіть якщо за кермом був інший водій! Тож і штрафи за ці порушення виписуватимуться саме вам. Отже, маєте бути дуже обачливими, надаючи право керування вашим автомобілем іншій особі! До речі, в даному контексті варто підкреслити, що у випадку з «євробляхерами» відповідальність за порушення покладається на ту особу (найчастіше – юридичну), яка ввезла машину на територію України.

Не менш важливе нововведення – відкараскатися від штрафів за неправильне паркування або несплату за парковку тепер буде фактично неможливо. А це означає, що кожному автовласникові слід готуватися до нової статті витрат у своєму бюджеті – «на щоденне паркування», що складе приблизно 100 – 200 грн на добу, в залежності від місця, де звикли залишати своє авто. Іншими словами: якщо не хочете «працювати на штрафи» (а повірте, глянувши на їх розміри, ви не захочете!), маєте залишати машину лише у незаборонених для паркування місцях і відповідним чином платити за таке «паркомісце».
Тепер, власне, щодо штрафів. Так, за спробу несплати за паркування водіям доведеться сплатити 20-кратну вартість години парковки, а за безпідставне залишення автівки на місці, призначеному виключно для транспортних засобів інвалідів, – 30-кратну. При цьому сума штрафу напряму залежить від вартості парковки в конкретному місці. Адже, як відомо, стоянка машини, наприклад, в центрі столиці, відрізняється від вартості парковки у віддалених від нього районах.

Таким чином, якщо ви, залишивши авто, наприклад, на Хрещатику, де вартість парковки становить 10 грн на годину, вчасно не сплатили за послугу паркування, готуйтесь викласти 200 грн. А ось якщо таке ж правопорушення вчинили десь на околиці Києва, де година паркування коштує 7 грн, штраф складе 140 грн.

При цьому оштрафувати вас можуть вже за 10 хвилин після залишення автівки! Й, до речі, інспектор на парковці, щоб повідомити про порушення вами закону, вас навіть не чекатиме, адже відтепер копію постанови про адміністративне правопорушення/квитанцію про штраф достатньо просто залишити під «двірниками» на вітровому склі авто порушника. Щоправда, до того як виписати квитанцію, контролер має зафіксувати порушення на фото чи відео.
Ще один важливий момент: якщо ви сплатите штраф в термін до 10 банківських днів після отримання квитанції, його суму автоматично буде скорочено вдвічі (наприклад, замість 200 грн заплатите 100 грн). З іншого боку, якщо ви не поквапитесь зі сплатою штрафу, доведеться заплатити пеню.
Якщо ж ви залишили свою автівку поза зоною парковки і вона перешкоджає дорожньому руху та/або створює загрозу для його безпеки, приготуйтесь до того, що вашу машину можуть евакуювати. Ці функції покладено на представників Нацполіції та інспекторів на парковці, яких призначають органи місцевого самоврядування. Слабкою втіхою для автовласників в даному випадку може служити лише те, що авто при цьому підлягає страхуванню на випадок пошкодження під час переміщення.

Інформацію про евакуацію автомобіля інспектори передають в поліцію. При цьому забрати машину власник зможе лише після того як сплатить штраф та вартість перебування транспортного засобу на штрафмайданчику – загалом це обійдеться в суму близько 3 тисяч грн або навіть більше, в залежності від оперативності дій автовласника з визволення свого залізного коня.

Як кажуть, приємного мало, тому радимо вам вкрай уважно ставитися до питань парковки вашого автомобіля – це дозволить заощадити гроші та збереже нерви. Отже, де не можна залишати авто, щоб його не евакуювали:

 • на проїжджій частині, в тому числі: в другій смузі, а також в місці, де відстань між суцільною лінією розмітки чи протилежним краєм проїжджої частини та транспортом, що зупинився, становить менше 3 метрів;
 • на залізничному переїзді;
 • на трамвайній колії;
 • на мосту, шляхопроводі, естакаді та під ними в тунелі;
 • на пішохідному переході та ближче 10 метрів до нього з обох боків;
 • на перехресті та ближче 10 метрів до нього;
 • ближче 30 метрів від зупинки громадського транспорту;
 • ближче 10 метрів від позначки про проведення дорожніх робіт;
 • ближче 10 метрів від виїздів з прилеглих територій та безпосередньо в місці виїзду;
 • в місцях, де неможливо роз’їхатися чи об’їхати транспорт, що зупинився;
 • на смузі, призначеній для громадського транспорту;
 • на велодоріжці;
 • якщо припаркований автомобіль заважатиме руху людей з обмеженими можливостями або з дитячими візочками;
 • якщо припаркований автомобіль заважатиме роботі комунального транспорту, зокрема, снігоприбиральної техніки (але лише у випадку введення надзвичайного стану чи оголошення надзвичайної екологічної ситуації!);
 • якщо припаркований автомобіль порушує схему паркування та блокує проїзд по двох та більше смугах.

Звичайно, перелік – чималий, але ознайомитися, а краще – зберегти його варто, аби запобігти можливим негараздам в майбутньому. Адже, погодьтесь, завжди краще перестрахуватись, аніж потім, як кажуть, лікті кусати та платити чималі гроші за власну неуважність, необачливість чи просто нехтування правилами дорожнього руху.