Викрадення авто: як уникнути втрат?

Викрадення авто: як уникнути втрат?

1106 – саме стільки транспортних засобів було викрадено в Україні за перші три місяці поточного року. Принаймні, саме такі дані наведені на офіційному сайті Генеральної прокуратури країни. Багато це чи мало, сказати складно. Правоохоронці, порівнюючи цю цифру з аналогічним показником зі січень – березень минулого року, звітують про зниження кількості угонів.

Якщо оперувати даними тієї ж статистики ГПУ, протягом звітного періоду 2018 року в Україні було викрадено 1254 автомобілів, тобто на 148 менше, аніж у 2019-му. І воно ніби добре, і сам факт поступового зменшення кількості подібних злочинів радує, якщо… до цих 1106 авто, викрадених цього року, не потрапила власне ваша машина… Тож для власників цих 1106-ти цифра ця, безумовно, дуже велика, та жодних приводів для ейфорії не дає. З іншого боку, й самі правоохоронці визнають, що в сфері попередження автоугонів роботи в них ще неоране поле … Втім, будемо справедливими: насправді прогрес є, але, звісно, нам всім хочеться швидких результатів. Втім, маємо – що маємо. Так, кількість викрадень зменшується, правоохоронці працюють в цьому напрямку все ефективніше, але казати про те, що поліції вдалося побороти автовикрадачів, ще дуже й дуже зарано – проблема є і ще досить довго не втрачатиме своєї актуальності.

При цьому варто розуміти: лише ми самі маємо подбати про збереження якщо не своїх авто (тут автовласники явно програють автовикрадачам як за рівнем «обізнаності», так і за технічним «оснащенням»), то, принаймні, про захист своїх фінансових інтересів на випадок, якщо щось таки трапиться (у що ми, звісно, вірити не хочемо).
Отже, як убезпечити себе та своє авто?Як не дивно, але наш головний ворог – власні безпечність та необачність. Як часто ми кажемо собі: та, зі мною точно нічого не станеться! ну що може трапитися за хвилинку-дві? Тож, вибігаючи «на пару секунд» до найближчого кіоску, ми не замикаємо авто. Залишаємо цінні речі на видноті. Заощаджуючи, не заморочуємось пошуками парковки та ставимо авто в найближчому подвір’ї – і врешті стаємо частиною сумної статистики угонів. Отже, наша впевненість в тому, що негаразди можуть статися з будь-ким, але не з нами, річ дуже небезпечна. Саме неуважність власників часто-густо надає викрадачам шанс швидко «без шуму та пилу» зробити свою «справу». Тому головне правило свідомого автомобіліста – не втрачати пильності і хоча на мить припускати, що фортуна може одного дня від вас відвернутися.
Тому:

  • завжди закривайте авто (і вікна, і двері) – навіть якщо відійти від нього маєте лише на крок;
  • не залишайте в салоні речі, що можуть спровокувати злодіїв, - гаманці, гроші, ноутбуки тощо;
  • виходячи з автомобіля – вимикайте двигун;
  • стежте за ключами, не залишайте їх на видноті в громадських місцях і не передавайте їх стороннім особам;
  • залишайте машину на спеціальних стоянках, що охороняються. Якщо це неможливо – вибирайте для паркування добре освітлене місце;
  • намагайтеся уникати невідомих автосервісів, мийок, майстрів.

Спробуйте додати неповторності своїй машині за допомогою аерографії, оригінальних наліпок тощо – зазвичай автовикрадачі надають перевагу «безособовим» автівкам, що легко «розчиняються» в потоці транспортних засобів на дорозі та не кидають в очі. Тож на авто зі «специфічним» екстер’єром злодії звернуть увагу в останню чергу – і лише в разі, якщо саме це авто їм «замовлять».

Говорячи про захист автівки від викрадення, експерти та правоохоронці не втомлюються наголошувати на необхідності встановлення додаткових протиугінних систем. Підкреслимо, не однієї додаткової системи, а саме кількох пристроїв. Справа в тому, що для автовикрадачів найбільше значення має швидкість «операції», а чим більше «перешкод» встановлено на автівці, тим довше злодію знадобиться часу, аби їх «зламати». Тому такі машини, з численними «запобіжниками», злочинці намагаються обходити стороною.

З іншого боку, ці ж експерти та представники правоохоронних органів збігаються в думці, що навіть суворе дотримання всіх цих правил не є панацеєю для власників автомобілів. Адже, знову ж таки: поки в боротьбі автомобілістів та викрадачів виграють, на жаль, останні. І прикро, але факт: якщо злодій поставив собі за мету угнати ваше авто, рано чи пізно, але, ймовірніше за все, він її досягне. Й навіть найсучасніші протиугінні системи та охорона на парковці йому не завадять. На жаль, такі наші реалії. Тому, думаючи на крок вперед, варто замислитися над тим, з чим можете залишитися ви, якщо вашу автівку все ж таки поцуплять? Власне, варіантів лише два: або ні з чим (надія, що авто вам повернуть, звичайно, жеврітиме до останнього), або з належним відшкодуванням за договором КАСКО від страховика, який, принаймні, захистить ваші фінансові інтереси. Третього, власне, не дано…
Тож вибір за вами.