Які авто цікавлять злодіїв, а які їм і задарма не потрібні, та що з цим робити
Цікаву закономірність виявили нещодавно страховики разом з експертами автомобільного ринку та правоохоронцями: з’ясувалося, є в нас автівки, які, навіть якщо стоятимуть відчиненими, анітрохи не зацікавлять автовикрадачів...
Одразу лише зазначимо, що це, звичайно, не привід експериментувати та зайвий раз залишати свої автомобілі без нагляду та з незачиненими дверима, але факт залишається фактом. Якщо ви є щасливим власником кросоверу Volkswagen Tiguan, седану Skoda Rapid чи кросоверу Volvo XC60, в принципі, можете трохи розслабитися: ваші залізні коні навряд чи цікавлять досвідчених злодіїв, що «спеціалізуються» на викраденнях авто. Це ж стосується і таких автомобілів, як Volkswagen Touareg, Audi Q, BMW X3 та Renault Captur.
З чим це пов’язано? Як не дивно, але з віяннями ринку. Чорного ринку, звичайно. Простіше кажучи, ці автомобілі не користуються попитом в потенційних клієнтів автовикрадачів, отже, їх просто «не замовляють». А викрадати, як то кажуть, на запчастини такі авто невигідно.
Як свідчить статистика, не увійшли до списку уподобань зловмисників і автівки марок Fiat, Jeep, Chrysler, Dodge, SsangYoung, Suzuki, Peugeot та Citroen. На щастя, не так часто стають жертвами автовикрадачів і власники авто Nissan, Mitsubishi, Hyundai, KIA, Skoda та Ford. Принаймні, саме так свідчить статистика угонів.
Інша справа – автомобілі марок Toyota, Lexus, Mazda, BMW, Mercedes, Range Rover, а також розповсюджені на наших дорогах Lanos та Chevrolet. Саме вони наразі є найпопулярнішими в автовикрадачів, їх досить часто «замовляють», та й угнати їх, як запевняють експерти, для «спеца» не складає труднощів – деяким вмільцям вистачає від… 5 до 40 секунд! Здивовані? Між тим, це підтверджують результати відповідних досліджень. Щоправда, проводились вони в Британії, а не наших теренах. Втім, повірте, якщо англійські автовикрадачі змогли швидесенько впоратися з хитромудрими (здавалося б!) системами протиугону, то й для вітчизняних злодіїв це теж не складе труднощів. Отже, відкрити Audi TT RS з безключовим доступом вдалося лише за п’ять секунд, Land Discovery Sport – за 10 с (ще 20 секунд знадобилося злодіям, щоб втекти з місця злочину), Land Discovery – за 20 с (щоправда, втекти злочинцям не вдалося завдяки блокуванню системи). Відповідно, відкрити Mercedes-Benz A-Class вдалося за пів хвилини, а BMW X3 та Ford Fiesta – за 40 с. Підкреслимо, що йдеться про моделі з функцією безключового доступу в салон – тож вказаний час пішов у злочинців на перехоплення сигналу та безпосередньо відкриття машини.
До речі, зазвичай зловмисники діють наступним чином: сканують сигнал ключа автівки, обладнаної заводською системою захисту від угону, відкривають авто і відганяють у відповідне місце. Далі – певний час вичікують, а вже потім або реєструють з перебитими номерами та продають, або передають «замовнику», або розбирають на запчастини.
За статистикою Генеральної прокуратури України, за десять місяців поточного року в цілому по країні було зареєстровано 4755 випадків незаконного заволодіння транспортними засобами, з яких 4424 – авто приватних осіб. При цьому сумне лідерство за кількістю угонів традиційно утримує столиця, за якою слідують інші мегаполіси – Одеса, Дніпро тощо.
І, незважаючи на відчайдушну боротьбу правоохоронців, спрямовану на попередження та розкриття таких злочинів, факт залишається фактом: навіть якщо сильно пощастить і автомобіль буде повернено власнику, у більшості випадків ця машина потребуватиме серйозного ремонту. І це ще далеко не гірший варіант, адже повернути авто вдається далеко не завжди! Тож вихід в цій ситуації один – заздалегідь подбати про захист свого автомобіля, максимально «ускладнюючи» завдання викрадачам, а заразом – мінімізувати свої можливі збитки в разі угону.
Отже, на що слід звернути увагу?
По-перше, не нехтуйте елементарними правилами безпеки: навіть залишаючи авто на секунду, не лінуйтеся його зачиняти. І взагалі, не кидайте машину де заманеться – в темних подвір’ях, на неосвітлених вуличках, на стихійних парковках, біля стоянок тощо. Повірте, заощадивши кілька гривень на офіційну стоянку, можна натомість отримати просто шалені збитки з «багатьма нулями».
По-друге, про всяк випадок подбайте про додаткові засоби безпеки. Які саме? Тут все залежить від вашого бажання, фантазії і, звичайно, фінансових можливостей. Найбільш ж ефективними засобами убезпечення свого залізного коня від «недобрих очей» вважаються такі: встановлення якісної сигналізації (охоронного комплексу, що передбачає захист в тому числі від електронного зламу), блокування на двері, коробки передач, педалей, керма та замків капоту, поклейка скла броньованою плівкою, тюнінг авто тощо. І тут головне не те, що ці засоби зупинять злодія – повірте, не зупинять. На жаль. Сенс в іншому: подолання цих перешкод потребує додаткового часу та зайвих зусиль злочинця. А час для нього грає ключову роль. Тож, якщо, звичайно, ваш автомобіль не «замовили», скоріш за все, викрадач не захоче копирсатися більше, ніж планував, а значить, врешті відмовиться від наміру поцупити ваше авто, обравши для угону менше захищений транспортний засіб.
Ну і ще один момент. Прикро, але факт: жодна навіть найдорожча, найкрутіша та найсучасніша сигналізація не є «панацеєю» від автовикрадачів, а встановлення всіх можливих блокувань на машину – не запорука того, що вона не зацікавить злочинців. Тож застрахуватися від того, що одного нещасливого для вас дня ви не знайдете свого залізного коня на його звичному місці, на превеликий жаль просто неможливо. Повірте, якщо злодій поставить собі за мету привласнити ваше авто – рано чи пізно, але в нього це вийде. А ось убезпечити себе від колосальних збитків у випадку, якщо машину поцуплять, ви можете. Просто не забувайте про страхування КАСКО – як не крути, але наразі це єдиний дієвий інструмент, що дозволяє залишитися вам, навіть якщо й без машини, то, принаймні, з грошима.
Будьте пильними, обережними та уважними. І пам’ятайте: ваше благополуччя залежить виключно від вас.