СГ «ТАС» розповіла про справжні причини призупинення її ліцензій та вважає такі дії Регулятора не адекватними та політично заангажованими

СГ «ТАС» розповіла про справжні причини призупинення її ліцензій та вважає такі дії Регулятора не адекватними та політично заангажованими

СГ «ТАС» розповіла про справжні причини призупинення її ліцензій та вважає такі дії Регулятора не адекватними та політично заангажованими.

7 жовтня Страхова група «ТАС» провела прес-конференцію з метою публічного обговорення ситуації, що склалася за рішенням Нацкомфінпослуг щодо призупинення 3 9 жовтня дію ключових ліцензій на страхування за участі керівництва Ліги страхових організацій України, Української федерації убезпечення та Моторного (транспортного) страхового бюро України. На прес-конференції Павло Царук, Голова Правління СГ «ТАС» навів цитати з постанови, а також прокоментував кожну позицію Нацкомфінпослуг.

ХРОНОЛОГІЙ ПОДІЙ

Нацкомфінпослуг: «В жовтні-листопаді 2013 року булі проведена позапланова інспекція Товариства та складений акт позапланової інспекції, яким були зафіксовані порушення законодавства в частині існування простроченої кредиторської заборгованості станом на 01.09.2013 року по 3198 страхувальникам на загальну суму 2 958 596,8 грн.», - йдеться в офіційному повідомленні Нацкомфінпослуг, яке було надане ЗМІ.

СГ «ТАС»: «Все почалося з того, що Нацкомфінпослуг в кінці вересня зайшов до багатьох страховиків з позаплановою перевіркою, одним з питань якої була кредиторська заборгованість (за страховими відшкодуваннями). Пізніше ми отримали зауваження з приводу 3 тисяч страхових справ, за якими була зазначеня заборгованість. В причинах кредиторської заборгованості, яка за цими документами на той час у нас виникла і була чисто технічною, представники Нацкомфінпослуг не розбиралися. Так наприклад, застраховані за добровільним медичним страхуванням клієнти, що безперешкодно та своєчасно отримували страхові послуги у відповідних медичних закладах, не мали жодних скарг до СГ «ТАС» як до страхувальника, в той час як відповідні виплати за надані послу від страховика на медичні заклади (які Нацкомфінпослуг зарахував до страхових) регламентуються іншими правовими відносинами та не підлягають регулюванню Нацкомфінпослуг.

Більш того, по жодному з обраних справ письмових скарг клієнтів Нацкомфінпослуг нам не надала. Ми пояснювали причини кредиторської заборгованості та технічні затримки виплат, але нас ніхто не слухав, а замість цього попросили принести підтверджуючі документи по погашенню заборгованості. 26 березня цього року ми надали усі документи, що свідчили про сплату пені там, де вона мала місце бути, при тому що страхові відшкодування на суму 3 млн. грн. були погашені в повному обсязі!»

Нацкомфінпослуг: «На виконання акта Товариством було надано підтверджуючи документи щодо сплати цієї заборгованості. Проте документів щодо сплати пені за несвоєчасну виплату на момент розгляду справи надано не було. 06 лютого 2014 до Товариства було застосовано захід впливу у вигляді розпорядження з зобов'язанням усунути встановлене порушення у термін до 26.03.2014. На виконання вимог розпорядження Товариством було надано підтверджуючи документи щодо сплати пені по 186 страхувальникам на загальну суму 108,19 грн. Таким чином розпорядження Нацкомфінпослуг виконано не в повному обсязі, що і було зафіксовано в акті, розгляд справи за яким відбувся 02.10.2014.»

СГ «ТАС»: «Рішення Нацкомфінпослуг ми отримали лише у жовтні (майже через півроку), а не протягом 15 днів після надання пояснення зі сторони страховика в Нацкомфінпослуг, як передбачено діючим законодавством. По суті, у Комісії немає претензій до якості та повності врегулювання страхових подій в нашій компанії, а є лише претензії до несплати пені. Але ж пеня з’являється, коли страховик затримує страхову виплату зі своєї вини, а нашої вини в жодному з заявлених випадків не має. Більш того, аналіз справ на предмет необхідності або наявності передумов для сплати пені Нацкомфінпослуг не проводила, оскільки з їх боку відповідного запиту на надання цих даних не надходило.

Нацкомфінпослуг: «Відповідно до статті 37 Закону України "Про страхування" Уповноважений орган має право: видавати приписи страховикам про усунення виявлених порушень вимог законодавства про страхову діяльність, а у разі їх невиконання зупиняти чи обмежувати дію ліцензій цих страховиків до усунення виявлених порушень або приймати рішення про відкликання ліцензій та виключення з державного реєстру страховиків (перестраховиків)»

СГ «ТАС»: «Тобто за 6 місяців ( з березня до зжовтня поточного року) у Нацкомфінпослуг не виникало жодних претензій до нашої компанії ні щодо скарг клієнтів, ні на наявність будь-якої заборгованості за страховими виплатами. 2 жовтня 2014 року відбулося засідання Комісії, на якому без предметних пояснень причин з боку Нацкомфінпослуг нашій компанії було прийняте рішення призупинити дію 3-х ліцензій, яке повинно вступити в силу 9 жовтня 2014 року. Це розпорядження підписал в.о. Голови Комісії Андрій Литвин. Виконання розпорядження було покладене на Віктора Берліна. Цікаве формулювання рішення про призупинення ліцензій, яке могло привести до втрати 84% нашого бізнесу: «Товариством частково сплачено пеню за несвоєчасне здійснення страхового відшкодування 186 клієнтам», - протитував причину рішення Павло Царук. І це при тому, що в нас по цим 3-м видам за рік продається більше 700 тисяч полісів та виплати лише по ОСЦПВ відбувається по 100 тисячам страхових випадкам».

Нацкомфінпослуг: Розпорядженням від 02.10.2014 у зв’язку з невиконанням заходу впливу Товариству було зупинено дію трьох ліцензій: обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, добровільного страхування наземного транспорту та добровільного медичного страхування адекватно встановленим порушенням. Відповідно до пункту 7.1 Ліцензійних умов провадження страхової діяльності, тимчасове зупинення (обмеження) дії ліцензії передбачає можливість на підставі відповідного рішення Нацкомфінпослуг відновлення права на провадження страхової діяльності у разі усунення причин, які стали підставою для тимчасового зупинення (обмеження) дії ліцензії, без отримання нової ліцензії.», — говориться в офіційній заяві Нацкомфінпослуг.

СГ «ТАС»: Ми вважаємо такий захід впливу не адекватним, більш того заангажованим, оскільки після майже півроку мовчання з боку Нацкомфінпослуг вони направили до СГ «ТАС» Акт про правопорушення, датований 8 вересням без будь-яких конкретних даних. На що компанія в свою чергу не одноразово направляла в Нацкомфінпослуг офіційні запити (запит від 12 вересня та заперечення від 29 вересня) і власне була присутня на розгляді справи в Нацкомфінпослуг 2 жовтня, на якому Страховій групі «ТАС» не було надано пояснення в частині порушень, таким чином Комісія залишила нас без жодної можливості надати додаткову інформацію щодо їх запитів про порушення.

Більш того, після розгляду справи Нацкомфінпослуг не видала це розпорядження СГ «ТАС» в руки, але 6 жовтня розмістила своє рішення на сайті в Інтернет, яке відразу ж роз тиражувалося серед інших ЗМІ. І навіть при наступній видачі рішення Нацкомфінпослуг не надала роз’яснювальні документи стосовно правопорушень, а саме не відзначила, за якими з 3198 справ була нарахована пеня на компанію. Відповіддю НАфкомфінпослуг була така, що компанія повинна чекати цих важливих для її бізнес діяльності та більше 1 000 00 0 клієнтів додатків та роз’янень поштою.»

ВИСНОСКИ СГ «ТАС»

«Нацкомфінпослуг прагне позбавити нас ліцензій на ті види страхування, п продажі за якими в нашому портфелі займають 84% бізнесу», - заявив Голова Правління СГ «ТАС» - при цьому СГ «ТАС» займає біля 25% ринку Зеленої Картки та майже 6% ринку ОСЦПВ»

Рішення, яке виносить Нацкомфінпослуг, вважає Павло Царук, позбавляє одного з лідерів ринку можливості працювати. - «Чи адекватний такий захід по відношенню до нас та відкликання ліцензій, якщо ми виплачуємо більше 100 тисяч грн щогодини? Ця заборгованість менше 2% наших виплат або рівняється нашим виплатам за 4 робочих дні. Хто буде нести відповідальність за штучне банкрутство страховика? І куди подіти 4,5 тисячі співробітників компанії та як можна залишити 1 мільйон клієнтів компанії без виплат? Яку мету переслідує Регулятор в той час, як у страхового ринку України немає Криму, Донецької та Луганських областей, а виплати в зоні АТО зростають з кожним днем? Ми вважаємо, що відкликати ліцензію у системо утворюючої компанії в такій ситуації лише нашкодить страховому ринку».

Один день відсутності ліцензій обходиться СГ «ТАС» в 1,5 млн. грн.. Тому, якщо б опротестування Рішення Нацкомфінпослуг проходило без суда, то виходячи з бюрократичної практики, цей процес затягнувся б до грудня місяця, - вважає Павло Царук. – Ми 7 жовтня подали позов до суду з метою оскарження та плануємо, що 8 жовтня це рішення Нацкомфінпослуг буде відмінене, не вступив у силу».

Заходи такого роду впливу до великих страховиків з відкликанням ліцензій приймалися Нацкомфінпослуг не часто. Таке відкликання ліцензій було в свій час в НАСК «Оранта», СК «Провідна» та СК «ІНГО Україна». Павло Царук вважає, що якщо у страховика є проблеми, а у Нацкомфінпослуг є питання до нього, то необхідно спільно їх обговорювати та вирішувати.

Не зважаючи на це, СГ «ТАС» гарантує воїм клієнтам виплати та належне обслуговування та впевнена, що зможе відмінити рішення Регулятора до того, як воно вступить в силу.

ОЦІНКА СИТУАЦІЇ З БОКУ МТСБУ

Наталія Гудима, генеральний директор МТСБУ

В МТСБУ на постійній основі проводиться оцінка діяльності страхових компаній, які здійснюють діяльність на ринку цивільної відповідальності власників транспортних засобів, на сайті бюро в розділі «Оцінка діяльності страховиків» є так званий Світлофор, доступний абсолютно кожному споживачу, в тому числі як регулятору (Нацкомфінпослуг), так будь-кому, де знаходяться оцінки діяльності компаній, яка проводиться на основі трьох ключових показників: адекватність сформованих резервів (адекватність капіталу до взятих зобов’язань), якість врегулювання та скарги від страхувальників.

Якщо подивитися на СГ ТАС, то варто зауважити, що компанія протягом останніх кварталів знаходиться в зеленій зоні, і на сьогоднішній день загальна кількість скарг за 6 місяців, які надійшли до МТСБУ, складає всього 10 скарг.

Необхідно відмітити, що в МТСБУ існує практика щоквартальних звітів для Нацкомфінпослуг з переліком страхових компаній, що знаходяться в зоні ризику, та на діяльність яких необхідно звернути увагу. Існує практика переписки між МТСБУ та Нацкомфінпослуг з цього приводу, що склалася з червня місяця 2014 року, коли ми отримували відповіді з Комісії про те, що в деяких компаніях було проведено перевірки, але суттєвих порушень не було виявленою. Після чого, МТСБУ безпосередньо зробило виїзну перевірку в страхову компанію «Український страховий дім», і саме в червня місяці 2014 року було виявлено, що компанія не знаходиться ні за юридичною, ні за фактичною адресою. Відповідне повідомлення було направлено в Нацкомфінпослуг та опубліковане на сайті МТСБУ. На що ми тоді отримали лист від Комісії, що все ж таки в ході перевірки «Українського страхового дому» були виявлені порушення і застосовано відповідний захід впливу щодо виправлення помилок до жовтня місяця цього року. Ось вам приклад заходу впливу на компанію, яка фактично вже не здійснює свою діяльність і не знаходиться за своєю адресою.

Хотілося б побачити, коли ж Регулятор таки запросить страхову компанію в ситуації, що склалася, на переговори, де і буде розібрано всі питання, всі порушення, всі показники, кожну справу і на основі чого будуть прийняті рішення щодо відповідних заходів впливу. Я вважаю, що саме такий підхід має місце бути. І велике прохання до органу нагляду прислуховуватися до тієї інформації , що надходить з МТСБУ, оскільки в рамках бюро здійснюється аналіз безпосередньо фінансових показників, і жодної суб’єктивної точку зору ми не використовуємо.

В даному випадку потрібен абсолютно індивідуальний підхід до діяльності і порушень страхової компанії, і несплата пені жодним чином не може тягнути за собою такий захід впливу як тимчасове призупинення ліцензії.

ОЦІНКА СИТУАЦІЇ З БОКУ Ліги Страхових Організацій України

Олександр Залєтов, Президент Ліги Страхових Організацій України

Питання роботи системо утворюючих страхових компаній у світі вирішується достатньо скрупульозно, оскільки вплив таких учасників на ринок достатньо високий. На жаль, наразі нас здивувала позиція регулятора. У таких випадках, коли питання стосується системо утворюючої компанії, повинні бути задіяні всі механізми, в тому числі і громадські, для врегулювання подій, не виносячи її на суспільне обговорення, оскільки є ризик того, що інформацію можуть сприйняти негативно, тим самим підірвати відношення суспільства до всього страхового ринку України.

Більш того, в поняття «Регулятор» ми безперечно вкладаємо те, що це організація з боку держави, яка займається не лише контролем і наглядом , але й повинна з повною відповідальністю на ставитися до тих компаній, з якими вона працює. Соціальна відповідальність має бути не лише з боку гравців ринку - страхових компаній – з точки зору виплат та політики щодо клієнтів та працівників, але й з боку державного органу.

Нас дивує, що за наявності таких організацій, як об’єднання страховиків, більш того громадської ради при Нацкомфінпослуг, - вони не задіяні в цьому питанні! Я вбачаю, що таке питання було б доцільно спочатку розглянути в рамках цих об’єднань для вироблення певних кроків щодо врегулювання даної ситуації, перш ніж виносити на суспільне обговорення рішення про зупинення ліцензій компанії.

Це свідчить про те, що так як країна потребує реформування, потребує реформування і регулятор і страховий ринок в цілому (масштаб і напрямки співпраці). Тому що всім зрозуміло, що СГ «ТАС» може бути не останньою в черзі тих кроків, які можливо планує в своїй роботі регулятор, оскільки ми вже чули заяви щодо скорочення кількості страхових компаній. Ц це напевно гарний хід для стабілізації страхового ринку. Як то кажуть жартома, в нас є 450 страхових компанії і 450 депутатів. Відомо, що біля 100 страхових компанії на ринку займають 98 % виплат і 97% податків, які сплачуються державі. Зрозуміло, що в такій ситуації потрібно дуже обережно ставитися до будь-якої страхової компанії, оскільки репутацію ринку оцінюють в цілому.

ОЦІНКА СИТУАЦІЇ УКРАЇНСЬКОЮ ФЕДЕРАЦІЄЮ УБЕЗПЕЧЕННЯ

Андрій Перетяжко, Президент Українскої Федерації Убезпеченн

Суть в тому, що компанія за 16 років стала мережевою компанією, яка представлена у всіх регіонах України. Це компанія, у якої сильний пізнаваємий бренд для клієнта. Це компанія, в якой завжди працював і працює кращий професійний колектив. Це компанія, яка реалізувала цікаві інновації на ринку, які прижилися сьогодні та використовуються іншими страховими компаніями. Компанія, в якій є фінансово спроможний акціонер, компанія абсолютно ліквідна - це одна з небагатьох компаній на сьогоднішній день в Україні, що цікава професійним іноземним інвесторам, і в такій ситуації говорити про якісь системні та глобальні ризики для компанія я б взагалі не став.

Важливо підвести риску під усім цим, і я особисто не бачу ризиків для існування компанії в майбутньому.

Ми вважаємо, що вся суть проблеми полягає в тому, що повної пере загрузки Регулятора не відбулося. Потрібна повна пере загрузка мислення, підходів, стиля роботи, а на зараз ми не бачимо жодних кардинальних змін.

Сьогоднішні зміни, які відбуваються в суспільстві та на ринку, дозволять в найближчому майбутньому не продовжувати залишати такі питання відкритими, але й почати отримувати на них відповіді.

Адже є прокуратура, сподіваюся, що з’явиться Антикорупційне бюро, закон про люстрацію, що допоможе нам провести цю пере загрузку, яку усі з нетерпінням очікують останні 6 місяців.

Сподіваюся, що реорганізація Нацкомфінпослуг призведе до того, що там будуть працювати професіонали, які дійсно будуть хотіти змінювати цей ринок.

Впевнений, що СГ «ТАС» - чи то в судовому порядку, чи то здоровий глузд переможе, - але вона зможе 9 жовтня нормально продовжити свою роботу.