Заощадити на КАСКО

Страхові платежі зростають, а ось отримати відшкодування за страховим випадком дедалі складніше. "Деньги" дізналися, як автовласникам підібрати економний, але працюючий поліс КАСКО.
Страховки для автомобілів знову дорожчають - тому що девальвація. "У зв'язку з девальвацією гривні в 2015 році істотно зросла вартість автомобілів (у гривні. - Ред.) і, як наслідок, страхова премія. При цьому попит на КАСКО відчутно знизився, а конкуренція збільшилася. Тому з початку року (знову) спостерігається зменшення страхових тарифів", - пояснює Юлія Павлова, менеджер управління автострахування PZU в Україні.
Дійсно, наприкінці лютого 2016 року поліс КАСКО з мінімальною франшизою в більшості компаній обходиться на 0,2-0,5% дешевше, ніж восени 2015-го. До того ж, ціни на ринку досить різношерсті. Навіть для авто однієї і тієї ж марки за однакового тарифу (відсоток вартості застрахованого майна) страховий платіж вельми відрізняється - залежно від компанії. Вся справа в ринковій вартості автомобіля - її компанії оцінюють по-різному. Наприклад, Mitsubishi Lancer 2011 року випуску з пробігом 80 тис. км різні компанії оцінять у діапазоні від 280 тис. грн. до 320 тис. грн. У підсумку, страховий платіж для такого автомобіля - 4-7,8%, або 11-25 тис. грн. на рік. Різниця - вдвічі.
Способи економії
Чи можна заощадити під час купівлі КАСКО? Так. Торг починається одразу під час знайомства з агентом телефоном.Найпростіше заощадити, вказавши в полісі відчутну франшизу по ДТП. Саме франшиза серйозно впливає на його підсумкову вартість. Різниця в ціні за страховку з нульовою франшизою і з франшизою 0,25-0,5% досягає 20-30%. "При виборі франшизи автовласникові необхідно виходити з того, чого він очікує від страховки, і, звичайно, власного досвіду водіння. Для автомобілів вартістю до 300-400 тис. грн. оптимальною є франшиза 0,5% страхової суми. Власникам дорожчих авто на франшизі не варто економити, і є сенс купувати страховку з нульовою", - зазначає Юлія Павлова.
Наступне, що потрібно зробити покупцеві КАСКО для економії, - відсіяти з умов поліса все зайве. "Проаналізуйте свій наявний поліс КАСКО і, за можливості, відмовтеся від непотрібних опцій, якими ви не користуєтеся або не плануєте користуватися. Під час переукладання обов'язково обговоріть це зі страховиком і уточніть знижку", - радить Ліна Кравченко, заступник голови правління СК "Нова".
Наприклад, якщо машиною користується одна сім'я, один або два водії з великим стажем, це привід замінити опцію поліса "будь-який водій на законних підставах" на "перелік осіб, допущених до керування". Загалом, на перегляді опцій можна заощадити до 20% страхового платежу. А ще можна купити не класичне КАСКО, а його дещо урізану версію. "Є дорожчі програми, є програми дешевші - з обмеженою кількістю ризиків", - говорить Андрій Михайлов, провідний фахівець управління страхування транспортних ризиків СГ "ТАС". Наприклад, поширені програми "50 на 50" - коли за поліс платять лише половину його вартості, і якщо страховий випадок у першому півріччі не настане - цим платежі покупця і обмежуються. А якщо ж він станеться, доведеться в один момент оплатити другу частину платежу за страховку.
Ще частіше трапляються страхові програми, що дають змогу отримувати страхове відшкодування збитку, якщо він настав з вини іншого учасника ДТП. Такі поліси набагато дешевше класичного повного КАСКО, але при цьому обмежені страховою сумою від 7 до 25 тис. грн. Враховуючи нинішні ціни на запчастини для іномарок, такого покриття може бути недостатньо навіть для заміни фар або дзеркал.
Бонуси та знижки? Так будь ласка! У деяких компаніях за безаварійну їзду протягом останніх років запропонують знижку в розмірі 0,8% або навіть більше (тобто не 5%, наприклад, а 4,2%). Також можна скоротити витрати, якщо платити одразу, а не на виплат, тоді знижка становитиме до 5% ціни поліса.
Отримати максимум
На жаль, занадто низька ціна КАСКО може виявитися сигналом про те, що в полісі занадто багато винятків - коли страховик має право не відшкодовувати збитки. "Не відпускайте менеджера з продажу, поки не випитаєте в нього все. Вдома уважно ознайомтеся з договором. Якщо виникли додаткові запитання - наберіть свого менеджера. Будь-які ситуації, несправедливі на ваш погляд, вирішуйте з вищим керівником", - радить Юлія Білик, провідний менеджер зі страхування VIP-клієнтів СК "АСКО-Медсервіс".
Важливо, щоб страхова компанія могла розплатитися. "Найчастіше проблеми зі страховим відшкодуванням виникають у тих, хто зупинив свій вибір на компанії, що не виконує своїх зобов'язань, має сумнівну репутацію на ринку", - упевнений Віктор Панасюк, директор департаменту клієнтських сервісів СГ "ТАС". Що робити?
Варто придивитися до таких факторів, як рівень популярності бренду (репутація власників компанії), кількість клієнтів і працюючих офісів, відгуки про компанію реальних клієнтів. А ще багато що скажуть тарифи - компанія, що поважає себе, не буде демпінгувати, у неї не буде тарифу в 3-3,5% за примусової франшизи.
У разі страхового випадку необхідно діяти суворо за інструкцією, щоб не втратити відшкодування з власної вини: вчасно викликати поліцію, одразу ж повідомити про випадок до страхової та надати компанії вчасно всі необхідні документи. І навіть після цього не варто послаблювати пильність і контролювати дії страховика на всіх етапах. Наприклад, відомі випадки, коли співробітники компаній під час прорахунку страхового відшкодування застосовують функцію "знос" до ремонтних робіт, хоча за умовами договору ця опція стосується тільки деталей авто.
І тільки уважність клієнта, наполегливі листи-скарги керівництву компанії (або в Нацкомфінпослуг) можуть призвести в підсумку до отримання справедливого відшкодування. Хоча в серйозних компаніях усе зазвичай відбувається досить спокійно.
Порядок дій при врегулюванні страхового випадку за полісом КАСКО
1. Затримати всіх учасників ДТП, щоб вони не зникли з місця події (якщо вони брали участь у ДТП)
2. Викликати поліцію (ДАІ) за телефоном 102
3. Одразу ж повідомити про страховий випадок у страхову компанію
4 Оформити ДТП з інспекторами поліції (ДАІ), зберегти первинну довідку за фактом ДТП
5. Зафіксувати дані інших учасників ДТП (усі реквізити поліса ОСЦПВ, марку та номер автомобіля, контактний номер телефону, ПІБ та адресу реєстрації)
6. Не пізніше, ніж через три дні з моменту ДТП, відвідати відділ врегулювання страхової компанії з документами - довідка про ДТП, паспорт, ІПН, права, свідоцтво про реєстрацію ТЗ і поліс
7. Надати авто страховому агенту для фіксації збитку
8. Чи передбачає договір можливість вибору СТО для ремонту? Якщо так: написати заяву про виплату страхового відшкодування, обравши СТО для ремонту авто; узгодити суму відшкодування в СК; оплатити ремонт і подати в СК чеки для відшкодування або подати в СК рахунок від СТО для оплати ремонту (залежно від умов договору). Якщо ні: відправити авто на СТО від страхової компанії; дочекатися узгодження вартості ремонту СТО і СК; дочекатися надходження коштів (близько місяця) - і відремонтувати авто.