За останні три роки активи страхових компаній, передані в управління КУА, зросли майже в десять разів

За останні три роки активи страхових компаній, передані в управління КУА, зросли майже в десять разів

За останні три роки активи страхових компаній (СК), передані в управління компаніям з управління активами (КУА), зросли майже в десять разів, повідомляє газета "КАПІТАЛ". Загальний обсяг коштів під їхнім управлінням, за даними Української асоціації інвестиційного бізнесу (УАІБ), на кінець III кварталу 2013 р. становив понад 28 млн грн. Сьогодні чотири КУА обслуговують сім страхових компаній.

Серед КУА за обсягом коштів страховиків лідирує компанія "ОТП Капітал", яка, за словами її генерального директора Григорія Овчаренка, обслуговує активи чотирьох СК на загальну суму близько 12 млн грн. По одному страховику припадає на компанії "Драгон Есет Менеджмент" (11 млн грн), "Тройка Діалог Україна" (3,2 млн грн) і "Піоглобал Україна" (2 млн грн), ідеться у звіті УАІБ. Наприкінці 2012 р. під управлінням КУА перебувало вдвічі більше коштів. Причина різкого скорочення - закриття компанії "Райффайзен Аваль" цього року. На її частку припадало 32,7 млн грн коштів страхових компаній.+

Передати в управління

Страхові компанії вже не хочуть самостійно обслуговувати свої активи і все частіше довіряють цю діяльність КУА. "Залучення КУА до управління активами страхових компаній стає тенденцією. Раніше страховики робили все самі - від управління активами до асистування. Після кризи СК почали рахувати прибуток. Тоді стало зрозуміло, що багато бізнес-процесів набагато ефективніше виносити на аутсорсинг. Серед них і управління активами", - пояснив "Капіталу" заступник голови ради Ліги страхових організацій України Олександр Залєтов.

Інвестування в цінні папери вимагає спеціальних професійних навичок, зазначає і перший заступник гендиректора УАІБ Ольга Трипольська. Створювати в страховій компанії окремий підрозділ для управління такими інвестиціями - досить витратне задоволення. "Делегування цих функцій КУА дає страховикам можливість знизити операційні витрати, розширити кількість інструментів для інвестування, мінімізувати витрати на утримання власних аналітиків і керівників", - пояснила Трипольська.

Страховій компанії є сенс самостійно управляти своїми активами, якщо їхній розмір понад 50 млн грн, упевнений голова правління КУА "УкрСиб Ессет Менеджмент" Максим Купрін. "У такому разі страховик зможе утримувати штат із трьох-чотирьох співробітників, витрачаючи на них на місяць близько 100 тис. грн", - підкреслив він.

За обслуговування своїх активів у КУА страхові компанії платять їм певну комісію - від 0,1 % до 5 %. "У нашому випадку розмір винагороди становить у середньому 1 2 % від активів страховика", - поділився Овчаренко.

Страшна інвестиція

Страховики вимагають від КУА розробки складних стратегій і високої прибутковості. "Просто купувати цінні папери страхові компанії можуть і самі. Ми активно управляємо портфелем, розробляємо структуровані продукти", - каже Овчаренко. Активне управління передбачає купівлю-продаж цінних паперів щодня. Структурований продукт дає змогу в гіршому випадку не втратити страховику нічого, у кращому - заробити прибуток. "ОТП Капітал" розробила такий продукт для страхової компанії "ТАС".

Ще один приклад співпраці страхової компанії та КУА - передача близько 2 % активів "PZU Україна" КУА "Драгон Есет Менеджмент" у 2011 р. Результат сподобався страховику, у жовтні договір продовжили ще на півроку, повідомив директор департаменту інвестицій страхової компанії PZU Гжегож Вінкель. "Чиста річна прибутковість коштів, переданих українській PZU в управління КУА в 2011 р., склала понад 23 %. При цьому страховик заздалегідь обумовлює з КУА перелік інвестиційних інструментів, які можна використовувати, щоб дотримати вимоги регулятора щодо покриття резервів", - зазначив він.

Також частина СК просто купує папери інвестфондів. "З інститутів спільного інвестування страхові компанії віддавали перевагу фондам з високою прибутковістю і фондам грошового ринку для короткострокового управління ліквідністю", - розповів Григорій Овчаренко.

Але під час передання своїх активів у КУА страхові компанії повинні оцінювати і рівень ризику, вважають аналітики. "Передаючи частину активів в управління, страховик втрачає можливість контролю над ними. У разі помилки або несумлінності з боку КУА можливі втрати можуть становити загрозу фінансовій стійкості", - попереджає начальник відділу рейтингів фінансової сфери IBI-Rating Анна Апостолова.

Мікросвіт

Незважаючи на активізацію процесу передачі коштів страхових компаній в управління КУА, ця частка в загальному обсязі активів страховиків усе ще мізерно мала. Так, за підсумками III кварталу активи СК становили близько 65 млрд грн. Таким чином, в управлінні КУА перебуває лише 0,04 % коштів страхових компаній. "У всьому світі страхові компанії активно співпрацюють з КУА вже років 20. У нас же це тільки починається через слабкий фондовий ринок", - зазначив голова правління страхової групи "ТАС" Павло Царук.

Є й певні законодавчі обмеження щодо співпраці страхових компаній і компаній з управління активами. "Зараз страховик має право передавати в управління КУА тільки активи, але не резерви. На початку року за ініціативою представників КУА розглядалася можливість внесення до нової редакції закону про страхування змін, що дозволяють СК передавати в управління КУА також і резерви або їхню частину", - розповіла Апостолова. Але поки що ця пропозиція перебуває на стадії розгляду.