Українські водії отримали більше знижок
Українські водії стали активніше купувати поліси обов'язкового страхування цивільної відповідальності (ОСЦПВ). Як повідомили в Моторному (транспортному) бюро, за 11 місяців 2013 р. страховики продали таких страховок на 4,9% більше (8 млн штук), ніж за аналогічний період минулого року.
Водночас обсяг коштів, виручених страховими компаніями, від продажу "автоцивілки" збільшився не настільки істотно: за 11 місяців він зріс лише на 0,2% (до 2,224 млрд грн). І фінансисти запевняють, що статистичне нестикування викликане почастішанням випадків надання водіям знижок - застосуванням системи "Бонус-малус": дешевші поліси дістаються тим водіям, які не потрапляють в аварії. Їхній розмір зазвичай становить від 5% до 10%.
"Щорічно "Бонус-малус" з'їдає десь 5% зборів страховиків. Так вийшло і зараз, тільки ось цього разу і обсяги продажів полісів збільшилися лише на 5%. Тому в штуках страховок продали більше, а в грошовому обчисленні приросту не відбулося", - пояснив "Вістям" ситуацію голова правління СГ "ТАС" Павло Царук.
Зниження зборів минулого року збіглося зі збільшенням виплат водіям: за 11 місяців ті зросли на 4,1% (до 928,745 млн). І страховики знову заговорили про небезпеку цього явища. "Наразі збитковість страхових компаній з автоцивілки становить близько 55-65% - стільки виплачують за полісами ОСЦПВ зі 100% зібраних коштів. За умови щорічного приросту збитку на 5%, дуже скоро у страховиків виникнуть серйозні проблеми з виплатами потерпілими, а далі справа може дійти і до банкрутства страхових компаній", - припустив керівник однієї зі страхових компаній.
Платити стануть більше
На 2014 р. експерти прогнозують збільшення виплат за автоцивілкою. "Вважаю, воно може становити до 10%. Свою роль зіграє зростання інфляції та підвищення курсу долара (через це збільшаться витрати на запчастини для ремонтованих авто, більшість з яких становлять іномарки - Авт.). Ще один важливий фактор - це набрання торік чинності новими лімітами з виплат потерпілим. Поки що потерпілі через незнання ще не часто звертаються в компанії за виплатами. Але в міру поширення інформації про застосування нових правил, виплати зростатимуть", - розповів "Вістям" директор департаменту андеррайтингу та методології СК "НОВА" Владислав Борець.
Нагадаємо, що з 2013 р. страховик зобов'язаний заплатити потерпілій в аварії людині фіксовану суму (за шкоду здоров'ю і життю), а не компенсацію за наданими до компанії рахунками з медустанов і чеками з аптек у рамках ліміту (не більше 100 тис. грн), як раніше. Зокрема, українцю, який отримав через ДТП першу групу інвалідності, страховик має виплатити 36 мінімальних зарплат (41,3 тис. грн), за другу групу - 18 мінімалок (20,6 тис. грн), а за третю - 12 зарплат (13,7 тис. грн). У разі смерті потерпілого, його рідні отримують разову виплату в розмірі 36 мінімальних зарплат.