Відповідальність водіїв, які виїжджають за кордон, страхуватимуть за новими правилами
У п'ятницю, 31 січня, Моторне (транспортне) страхове бюро України (МТСБУ) завершує тестування підсистеми "Green Card online", яка вже до кінця I кварталу запрацює у звичайному режимі. З другого півріччя на цю технологію планується перехід усіх продавців полісів "Зелена картка" - як компаній, так і страхових агентів. Про це повідомила прес-служба МТСБУ, пише Капітал.
"Основні режими "Green Card online" вже протестовані проф¬учасниками. Наразі доопрацьовується режим доступу до підсистеми з використанням sms та організовується режим цілодобової гарантованої доступності всіх сервісів підсистеми", - розповіли в бюро.
Зелене світло
"Green Card online" - складова частина централізованої бази даних МТСБУ. У цю підсистему страховики вноситимуть інформацію про всі продані поліси в режимі онлайн одночасно з укладенням договору "Зелена карта". Нововведення прискорить роботу бюро зі страхових виплат за кордоном, оскільки до 2014 р. непоодинокими були випадки, коли заява на виплату з-за кордону приходила раніше, ніж страховик вносив інформацію про продаж у централізовану базу даних МТСБУ. Сьогодні компанії вносять відомості в базу через кілька днів, а то й кілька тижнів після продажу страховки.
Бюро має намір запровадити і нову форму "Зеленої карти", щоб зручніше було вносити дані в "Green Card online" і роздруковувати поліси на принтері. Також єдина форма страховки в паперовому та електронному варіанті дасть змогу уникнути невідповідності даних, зазначених у полісі та "Green Card online".
Захист даних
Головне завдання "Green Card online" - посилити контроль бюро за продажами "Зелених карт". Щорічно купується близько 500 тис. таких продуктів: за даними учасників ринку, до 15 % з них - підроблені. При цьому страховики, згідно з міжнародними правилами, повинні платити за всіма страховими випадками, незалежно від того, дійсні були поліси чи фальшиві. За інформацією МТСБУ, у 2013 р. бюро зареєструвало понад 2400 повідомлень про ДТП, що надійшли від іноземних врегулювальників, отримало понад 1300 тис. вимог на відшкодування за договорами "Зеленої карти", сума виплат за якими торік становила приблизно €2,3 млн.
10 15 % усіх полісів "Зеленої карти" - підробка
"За нашими оцінками, серед проданих страховок до 10 15 % - це поліси, незафіксовані в системі МТСБУ як "видані", багато хто з них значаться як "загублені", за деякими взагалі не звітують", - говорить начальник управління андеррайтингу компанії "ІНГО Україна" Ольга Погоріла. Іноді можна зустріти і надруковані на кольоровому принтері грубі підробки. "За кордоном ніхто не буде розбиратися в їхній автентичності, а ось в Україні страхувальнику потім доводиться довго доводити, що він не шахрай", - додає голова правління страхової компанії "Княжа" Дмитро Грицута.
Після запуску "Green Card online" більшість договорів оформлятимуть в офісах страховиків або страхових агентів, оснащених комп'ютерною технікою і доступом в інтернет. За відсутності мережі увійти в підсистему можна буде за допомогою sms.
Страховикам на допомогу
Продавцям "Зеленої карти" доведеться витратитися на технічне оснащення своїх фронт-офісів і агентів. Але цей момент страховиків не лякає, оскільки вони сподіваються на зростання зборів у зв'язку з підвищенням якості продажів. "На наш погляд, коли "Green Card online" запрацює на повну потужність, вона стане дієвим інструментом зниження шахрайства з бланками "Зеленої карти", - впевнена начальник управління страхування транспортних ризиків СГ "ТАС" Наталія Луценко.
Учасників ринку турбує інше. Згідно із законом контроль за наявністю полісів "Зелена карта" при перетині кордону покладено на Державну прикордонну службу України. Для того щоб на кордоні могли оперативно і якісно перевіряти поліси "Зеленої карти", в МТСБУ планують відкрити службі доступ до централізованої бази даних і підсистеми "Green Card online". Але от чи захочуть прикордонники з'ясовувати - законний поліс чи підробка, страховики поки не знають.