Соратник Яценюка хоче зупинити страховий бізнес Тігіпка

Соратник Яценюка хоче зупинити страховий бізнес Тігіпка

Національна комісія з регулювання ринків фінансових послуг (Нацкомфінпослуг) з 9 жовтня призупинила дію відразу трьох ліцензій одному з найбільших страховиків України - групі ТАС. Про це йдеться в повідомленні на сайті Комісії. Йдеться про призупинення діяльності ТАС у сегментах "автоцивілки", "зеленої карти", каско та добровільного медичного страхування, що фактично становить 90% бізнесу групи.

У повідомленні Нацкомфінпослуг причиною такого жорсткого заходу впливу до страховика, що входить до топ-10 лідерів вітчизняного страхування, вказано "порушення законодавства у сфері фінансових послуг". Прес-служба комісії коментаря з цього приводу на момент підготовки статті не надала. Не відповів на дзвінки кореспондента і член Нацкомфінпослуг Максим Поляков, який з березня 2014-го фактично очолює комісію. Зараз він у відпустці, оскільки балотується в народні депутати від партії "Народний фронт" (лідер - Арсеній Яценюк). Виконувач обов'язків голови Нацкомфінпослуг Андрій Литвин зліг на лікарняний.

Стара справа

У самій компанії розпорядження регулятора щодо ТАС вважають, м'яко кажучи, несподіваним. "Ми дізналися про нього постфактум, - говорить "Капіталу" голова правління СГ ТАС Павло Царук, - З нами ніхто його не обговорював, хоча регулятор неодноразово заявляв про прагнення вирішувати проблеми ринку в умовах кризи спільно з акціонерами і топ-менеджерами компаній". За словами Царука, ТАС оскаржить розпорядження комісії про зупинення ліцензій у суді, що автоматично заморозить дію документа на період розгляду справи. "Тому ми продовжимо продавати поліси - медичні, "зеленої карти", "автоцивілки" і каско. Упевнений, що і суд виграємо", - заявив Царук.

Якщо розпорядження набуде чинності раніше рішення суду, то страховику доведеться непереливки. За кожен день вимушеного "простою" без ліцензій компанія такого рівня, як ТАС, за оцінками експертів, втрачає кілька мільйонів гривень. Група є лідером у сегменті "автоцивілки" і "зеленої карти", 11-е місце - на ринку ДМС, і 13-е - каско. Загалом за перше півріччя група ТАС зібрала майже 350 млн грн премій і виплатила близько 175 млн грн. У компанії немає заборгованості перед фондами Моторного (транспортного) страхового бюро України та "Зеленої карти". За даними звітності МТСБУ, з виплатами за "автоцивілкою" за 6 місяців 2014-го у ТАС теж усе гаразд.

700 тис. клієнтів у групи ТАС за "автоцивілкою" і "зеленою карткою"

Тому Павло Царук вважає, що рішення комісії щодо групи ТАС ніяк не пов'язане з проблемами в компанії. Формальною причиною для призупинення ліцензій, за його словами, стали результати перевірки регулятора за 2012 р. Два тижні тому Нацкомфінпослуг підняла ці результати і на їх підставі винесла своє жовтневе рішення. "Претензія регулятора стосується невиплати пені за кредиторською заборгованістю за 2012 р. У причинах цієї заборгованості ніхто не розбирався, хоча вони були об'єктивними. Наприклад, клієнт не надав документів про страховий випадок. Ба більше, усю цю заборгованість було погашено ще минулого року", - каже Павло Царук.

Помста і закон

"Страховикам потрібно вчасно платити клієнтам, і тоді у регулятора питань до них не буде", - зазначає голова наглядової ради "Саламандра Україна" Юрій Явтушенко. Але більшість страховиків все ж сумнівається, що покарання ТАС пов'язане лише із затримками з виплат. "Тоді треба позбавляти ліцензій 99% ринку, тому що в нинішніх умовах більшість компаній не можуть нормально виконувати зобов'язання", - говорить голова правління великої компанії, який відмовився офіційно коментувати ситуацію.

"Варто забезпечити прозорість таких рішень, зокрема підвищити роль і функції Громадської ради при Нацкомфінпослуг, особливо в питаннях, які стосуються системоутворюючих страхових компаній", - упевнений президент Ліги страхових організацій України (ЛСОУ) Олександр Залєтов.

Експерти називають кілька реальних причин призупинення ліцензій групі ТАС. По-перше, це може бути помстою партії "Народний фронт" (від імені якої балотується до ВРУ Максим Поляков) політичному конкуренту, лідеру партії "Сильна Україна" Сергію Тігіпку, якого вважають реальним власником групи ТАС. Офіційно 99,9% страховика належить кіпрській компанії T.A.S.Overseas Investments Limited. "Не виключено, хоча я мало вірю в те, що одна політсила дасть у руки іншій такий козир у політичній боротьбі, як тиск адмінресурсу на бізнес", - каже голова комісії зі страхування Українського товариства фінансових аналітиків В'ячеслав Черняховський.

Ймовірнішою причиною відкликання ліцензій у страховика експерти вважають боротьбу, що розгорнулася за фонди МТСБУ (понад 300 млн грн. - "Капітал") між Нацкомфінпослуг, народними депутатами і президією Бюро. Частина страховиків, які входять до президії, виступили проти дій регулятора, який намагається устроїти контроль над МТСБУ. Серед них була і група ТАС. Якщо це так, то, на думку В'ячеслава Черняховського, наступними можуть позбутися ліцензій не ті компанії, які відчувають реальні проблеми з платоспроможністю, а "неугодні" комісії страховики. Наприклад, дочка найбільшої європейської групи АХА. "Особисті інтереси кількох людей можуть призвести до гучного міжнародного скандалу", - передрікає президент Української федерації страхування (УФУ) Андрій Перетяжко.