Продавці полісів "Зеленої карти" створюють своє бюро
Минулого тижня президія Моторного (транспортного) страхового бюро України (МТСБУ) вирішила створити бюро "Зеленої карти", повідомляє "Капітал".
"Було схвалено проект "автономізації" структури "Зеленої карти" в рамках наявного штату МТСБУ", - повідомив "Капіталу" один із розробників концепції, голова правління компанії "Глобус" Володимир Ганчак.
Розвод і поліси
Сьогодні всі питання, пов'язані з полісами страхування відповідальності тих, хто виїжджає за кордон, "Зелена картка", вирішуються в рамках єдиної структури МТСБУ, що курує продавців як "автоцивілки", так і "Зеленої картки". Але якщо перших налічується 64 компанії, то других - лише десять. І вони почуваються ущемленими. "Створивши своє бюро, повні члени МТСБУ (продавці "Зеленої карти". - "Капітал") позбудуться навантаження і контролю з боку учасників ринку ОСЦПВ", - вважає Володимир Ганчак. За його словами, закон про ОСЦПВ з'єднав під одним дахом бюро два різних за правовою суттю страхових продукти, що в підсумку і призвело до нинішніх протиріч.
Автономне бюро потрібне продавцям "Зеленої карти" ще й тому, що вони побоюються за фонд страхових гарантій МТСБУ, в якому зберігаються гроші страховиків. У цьому фонді зберігається до €10 млн. Учасники ринку стверджують, що тільки завдяки чистій випадковості не втратили кошти цього фонду на рахунках Брокбізнесбанку, що ліквідується, де було заморожено понад 200 млн грн фонду захисту потерпілих за полісами ОСЦПВ. "Розмита система управління МТСБУ, безвідповідальність минулого керівництва бюро могли призвести до втрати і грошей фонду "Зеленої карти". Тоді б Україна не змогла виконувати своїх зобов'язань щодо ДТП за кордоном і втратила б престижне членство в міжнародній системі "Зелена карта", - каже Володимир Ганчак.
Поки що нове бюро "Зеленої карти" працюватиме як автономний відділ усередині МТСБУ, але вже з 2015 р. може перетворитися на окрему філію. "Можливо, що і розташовуватися вона буде в іншому приміщенні", - не виключає Ганчак. Доходи і витрати такої філії затверджуватимуться окремо. Щоправда, згідно із законом і статутом МТСБУ продавці "Зеленої карти" не можуть повністю відокремитися від бюро, тому бухгалтерія і керівництво у новоствореної організації залишаться спільними з МТСБУ. Керувати новою структурою буде, найімовірніше, колишній президент МТСБУ Володимир Романишин.
Бюро і влада
Багато страховиків підтримують створення бюро "Зеленої карти". "Створення такої вертикалі в структурі МТСБУ закону не суперечить. Буде той самий кадровий склад, якій виконуватиме ті самі завдання, - зазначає президент МТСБУ Роман Роменський, - Щодо створення окремої структури, то про це можна буде говорити тільки після затвердження президією низки документів, зокрема й положення про бюро "Зелена картка".
Голова правління страхової групи "ТАС" Павло Царук також підтримує створення нового бюро, але виступає проти його повного відділення від МТСБУ. "Поки ми разом з МТСБУ, ми більш фінансово стійкі, зокрема й тому, що в бюро є інші гарантійні фонди, коштом яких, у крайньому разі, нас можуть підтримати. А якщо відокремимося, то розраховувати доведеться тільки на себе", - вважає Павло Царук.
Деякі страховики також побоюються, що після виходу з МТСБУ на продавців "Зеленої карти" посилиться тиск з боку керівництва бюро. "Сьогодні страховики активно чинять опір охочим встановити контроль над фондами МТСБУ, - заявив на умовах анонімності голова правління однієї з великих страхових компаній. - Якщо компанії розділити на два бюро, то чинити опір їм стане набагато складніше".