Депутатів позбавили ОСАГО

Депутатів позбавили ОСАГО

Страховики - члени МТСБУ паралізували роботу координаційної ради Страховики більшістю голосів позбавили координаційну раду МТСБУ кворуму. Тепер коордрада не зможе усунути гендиректора МТСБУ, якого планує призначити оновлений склад президії. Одночасно бюро чекає від Нацкомфінпослуг узгодження змін до статуту, які обмежать повноваження коордради. У відповідь депутати погрожують страховикам ескалацією конфлікту, оскільки діяльність бюро позбавлена зовнішнього контролю.
Судова заминка

Загальні збори членів Моторного (транспортного) страхового бюро України вчора почалися з конфлікту. Об 11:00 прийшов депутат від Радикальної партії Дмитро Лінько і зачитав рішення Голосіївського районного суду Києва про забезпечення позову члена координаційної ради МТСБУ Сергія Білого, який подав позов до групи осіб: в. о. гендиректора бюро Володимира Шевченка, СТ "Іллічівське", страхових компаній "Глобус", "АХА Страхування", "АСКО-Донбас Північний", "PZU Україна" і "Саламандра-Україна". У позовній заяві Сергій Білий вимагав від президії скасувати рішення про призначення Володимира Шевченка в.о. гендиректора. До ухвалення рішення по суті суд заборонив Володимиру Шевченку здійснювати організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, а також заборонив МТСБУ обирати, призначати і рекомендувати до обрання генеральним директором Володимира Шевченка.

У рішенні суду, ухваленому 26 березня, не вказувалася дата подання позову. Володимира Шевченка 20 березня коордрада відсторонила від посади гендиректора, і того самого дня президія зробила його в.о. гендиректора. Позовну заяву не могли подати раніше понеділка 23 березня. "Ми тижнями чекаємо, поки суд розгляне наші заяви, а тут усе було вирішено протягом кількох днів. Дуже підозріло", - здивувався голова правління ГО "Страховий захист" Василь Дарков.

Страховики депутата проігнорували, після чого про роботу МТСБУ відзвітував в.о. гендиректора Володимир Шевченко і президент бюро, голова правління СТ "Іллічівське" Юрій Гришан. А член Нацкомфінпослуг Денис Ястреб і голова коордради МТСБУ, керівник комітету з питань фінансової політики та банківської діяльності Верховної Ради Сергій Рибалка прокоментували ситуацію. "Ні у мене, ні у представників регулятора, ні у представників страхового бізнесу немає розбіжностей у тому, що ринок треба розвивати, і вдосконалювати для цього законодавчу базу. Дуже сумно, що я витрачаю свій час, і багато учасників засідання витрачають час для з'ясування стосунків щодо менеджера, який не виконує свої функції. Я вважаю, що ми повинні витрачати час на творення", - сказав депутат.

Без права голосу
Страховики миритися не погодилися і відкликали зі складу коордради страхові компанії, які раніше до неї делегували: УПСК, "ІНГО Україна", "Уніка" і "QBE Україна". Це рішення, ухвалене голосами 45 СК із 55, позбавило коордраду кворуму: з дев'яти членів залишилося п'ять. "УПСК, яка має виражати інтереси ринку, 20 березня підтримала рішення про відкликання Володимира Шевченка з посади гендиректора. Ба більше, член коордради Олександр Берназюк є співробітником УПСК, а це означає, що в коордраді від однієї компанії присутні два члени", - пояснила гендиректорка асоціації "Страховий бізнес" Людмила Білошицька.

За статутом МТСБУ, якщо коордрада не збирається понад 120 днів, її повноваження переходять Нацкомфінпослуг. За ці чотири місяці регулятор має затвердити зміни до статуту МТСБУ, ухвалені восени, які суттєво скоротять повноваження коордради і змінять її склад, сподіваються члени бюро. "Пропоную створити робочу групу, до якої включити як страховиків, так і представників влади, щоб знайти баланс між усіма сторонами", - сказав президент Української федерації страхування Андрій Перетяжко. За його словами, виходячи з того, як розвиватимуться події, "необхідність у нових членах коордради або відпаде, або будуть ще одні загальні збори, на яких до коордради будуть призначені нові представники".

Ініціативу голова профільного комітету не схвалив. "Це призведе до ще більшої ескалації конфлікту. Крім розбіжностей щодо звільнення директора МТСБУ, всі рішення коордради, спрямовані на розвиток ринку, ухвалювалися одноголосно", - зазначив Сергій Рибалка. Він нагадав про "мораторій на перевірки бізнесу до червня", тому Нацкомфінпослуг не може перевіряти СК. "Єдиним механізмом контролю за діяльністю бюро з боку держорганів залишалася коордрада, до якої входили страховики, представники регулятора і парламенту, - каже він. - Я підкреслюю: йдеться про бізнес, у якому завжди панували напівкримінальні та кримінальні схеми. Це держава зобов'язала автомобілістів страхувати свою відповідальність. І держава зобов'язана стежити, щоб цей ринок був цивілізованим, а права громадян, які укладають договори зі страховими компаніями, були захищені. МТСБУ - не просте об'єднання страховиків. Його діяльність чітко регламентована спеціальним законом. Але вони контроль з боку держави заблокували. Тепер ніяких аудитів".

Нові старі члени
Наступним пунктом порядку денного став кадровий склад президії. Збори не підтримали її переобрання в колишньому складі: "Іллічівське", "АХА Страхування", "PZU Україна", "Універсальна", "АСКО-Донбас Північний", "Саламандра-Україна" і "Глобус". Колишній гендиректор МТСБУ Наталя Гудима запропонувала як нових членів "ВУСО", "Українську страхову групу", "Оранту", "Країну", "Провідну" і СГ "ТАС". "Це компанії, з якими у мене хороші стосунки, які налаштовані на зміни в сегменті ОСЦПВ і готові працювати на благо ринку", - пояснила FinMaidan Наталія Гудима. Людмила Білошицька заперечила, що у "Країни" і "Оранти" не дуже хороші фінансові показники, і їхнє входження до президії є ризикованим. У підсумку СК визначалися за всіма вищеназваними компаніями та іншими кандидатами: "Уніка", "ІНГО Україна", "Княжа", "Скайд", "Оранта Січ".

За підсумками голосування з 18 СК до президії увійшли "АХА Страхування", "PZU Україна", "Українська страхова група", "Уніка", "Універсальна", "Іллічівське" та СГ "ТАС". Перші чотири компанії відібрані за принципом "одна СК - один голос". Інші три - рейтинговим голосуванням. Кандидатами на включення до складу президії стали "Глобус" (обрана за принципом "одна СК - один голос") і "АСКО-Донбас Північний" (рейтинговим голосуванням). "Це досить сильна президія. Усі компанії вже мають досвід роботи або в президії, або в інших керівних органах. Я думаю, невеликим компаніям доведеться нелегко. Рішення, очевидно, ухвалюватимуть на користь великих страховиків", - вважає Наталія Гудима.

"Нашу кандидатуру запропонував ринок, тому самовідвід я не брав, щоб не засмутити колег. Але якщо страховики мене підтримали, значить, будемо працювати", - сказав FinMaidan голова правління УСГ Павло Нельга. "Ми досить успішно працювали в президії до того, як восени нас фактично змусили вийти звідти. Планую завершити розпочате", - заявив голова правління СГ "ТАС" Павло Царук. "За включення нас до складу президії проголосували 13 компаній. Це хороший результат - значить, у нашої ідеології є послідовники. А ідеологія у нас проста: зв'язування резервів страхових компаній, підвищення лімітів відповідальності страхових компаній, повна прозорість роботи МТСБУ і ринку ОСЦПВ. Ці загальні збори членів МТСБУ показали, що страховики готові працювати прозоро, ринку вдалося уникнути неконструктивного зовнішнього тиску", - говорить голова правління "Саламандра-Україна" Роман Маленко. "Саламандра-Україна" покинула президію, але увійшла до складу ревізійної комісії. "Ми будемо пильно стежити за всіма витратами бюро, всі витрати і регламентні виплати будуть повністю прозорими і адекватними", - пообіцяв Роман Маленко.

Маленко. Крім нього, до ревкомісії увійшли компанії "Галицька", "Арсенал Страхування", "Оранта Січ" і "Скайд".

Справа честі
Нова президія повинна буде обрати гендиректора. Володимир Шевченко зараз виконує обов'язки керівника. Учора загальні збори 37 голосами з 55 висловили довіру йому як генеральному директору. Свою кандидатуру висунула ексгендиректорка бюро Наталія Гудима. "Я готова брати участь тільки у відкритих і прозорих виборах", - сказала вона FinMaidan. Вона пропонує підвищити ліміти відповідальності за ОСЦПВ, зафіксувати мінімальний базовий гарантійний внесок у розмірі 3 млн грн без прив'язки до курсу євро і визнати фонди МТСБУ активами, якими представлені страхові резерви страховика. "Необхідно впровадити електронний поліс, онлайн-реєстрацію кожного укладеного договору страхування та онлайн-обмін інформацією з держорганами, які контролюють наявність полісів, і Нацкомфінпослуг, - перерахувала вона. - Також треба створити ефективну систему здійснення регламентних виплат МТСБУ, запровадити систему прямого врегулювання та вільне ціноутворення".

Сергій Рибалка закликав страховиків узяти на себе відповідальність за те, що відбувається в бюро. "Керівники і власники страхових компаній повинні, нарешті, зрозуміти, що це в їхніх інтересах контролювати дирекцію бюро, присікати корупційні схеми і вичищати з ринку недобросовісні компанії. Не має бути монополії вузької групи осіб. Керівництво МТСБУ має приділити увагу розвитку правил, за якими працює ринок. Для цього важливо співпрацювати і з регулятором, і з парламентським комітетом. Так, вони зруйнували один із таких механізмів для співпраці - координаційну раду. Нічого. Ми ясно показали, що безкарно порушувати закон ми нікому не дозволимо", - заявив Сергій Рибалка.