Страховики знайшли спосіб повернути гроші з проблемних банків

Компанія "Граве Україна страхування життя" через суд домоглася визнання своїх клієнтів вкладниками-фізособами "Ерде Банку", який перебуває у стадії ліквідації.
Таке рішення № 826/10834/14 ухвалив нещодавно Окружний адміністративний суд Києва за позовом страховика до Фонду гарантування вкладів фізосіб України та ліквідатора "Ерде Банку" Маріанни Ткач.
"Це прецедент на страховому ринку. Думаю, що таким шляхом підуть і інші страхові компанії життя, яким проблемні банки не повертають депозити", - розповіла "Капіталу" виконавчий директор з питань операційної діяльності компанії Aegon Life Ukraine Ніна Гузей. Статистики "заморожених" вкладів страховиків життя не ведеться. Але, за оцінками Ніни Гузей, може йтися про суму понад 300 млн грн.
Суд та діло
Як випливає з матеріалів справи, "Граве Україна страхування життя" розмістила в "Ерде Банку" депозит на суму майже 11 млн грн, який не змогла повернути після введення в банк тимчасової адміністрації в 2013 році. Страховик не погодився ставати юрособою-кредитором банку, оскільки вважає гроші, заморожені на депозиті, не своїми, а своїх клієнтів. "Згідно із законом резерви з довгострокового страхування життя не є власністю страховика і не входять до його балансу. Ці гроші - власність страхувальників-фізосіб за договорами накопичувального страхування життя", - пояснює Ніна Гузей.
Тому "Граве Україна страхування життя" зажадала від Фонду гарантування вкладів визнати своїх клієнтів вкладниками-фізособами "Ерде Банку" і виплатити їм гроші із замороженого депозитного рахунку компанії в рамках держгарантій. Суд позов задовольнив.
Крок відчаю
"Суд ухвалив правильне рішення, - упевнений голова правління страхової групи "ТАС" Павло Царук. Але одне таке рішення, на його думку, довіру страховиків до банків не поверне. Хоча б тому, що забрати з багатьох фінустанов депозити - проблема не тільки лайфових, а й ризикових страховиків. Сьогодні, за оцінками експертів, у банках "заморожено" близько 1 млрд грн усіх страхових активів.
При цьому у ризикових страховиків немає законодавчого розмежування між власними коштами і грошима страхувальників, як у страховиків життя. "Вирішити проблему можуть тільки Нацкомфінпослуг і Нацбанк, підготувавши нові інструменти оцінки активів страховиків, розміщених у банках", - вважає Царук. Але член Нацкомфінпослуг Олександр Залєтов сумнівається, що без зміни законодавства можна буде вирішити цю проблему: "Як Фонд може визнати страхувальників вкладниками-фізособами банку, якщо за них банк не робив відрахувань Фонду?" - дивується Залєтов. На момент підготовки статті Фонд гарантування вкладів фізосіб не прокоментував "Капіталу" прецедент із "Граве Україна страхування життя". На думку голови комісії зі страхування Українського товариства фінансових аналітиків В'ячеслава Черняховського, крапку в цій справі ще не поставлено - Фонд навряд чи погодиться прирівняти страхувальників до вкладників банку і буде оскаржувати рішення окружного суду.