Повний комплект

Повний комплект

Президент призначив керівників фінансових регуляторів

Президент у п'ятницю сформував керівництво Нацкомфінпослуг і НКЦПФР. Тільки від Нацкомфінпослуг учасники фінансового ринку не чекають жодних кардинальних реформ, хоча й визнають, що в комісію прийшли люди з досвідом практичної діяльності. Але ось очікування щодо нового керівного складу НКЦПФР у них більш обнадійливі.
Страховики понад усе
Новим головою Нацкомісії, що здійснює держрегулювання у сфері ринків фінансових послуг, став Ігор Пашко, а її членами - Ольга Гурбич, Ольга Максимчук, Денис Ястреба та Олександр Залєтов. Попередній склад комісії ще в жовтні був звільнений за власним бажанням, щоб не підпасти під дію люстрації. А тимчасовий в.о. голови Максим Поляков пройшов до парламенту. Члена комісії, що залишився, Віктора Берліна було звільнено лише 30 січня.
Головною відмінністю нинішнього складу регулятора від попередніх є призначення на керівні посади фахівців страхового ринку. Ольга Гурбич була директором департаменту страхових продуктів СК "Allianz Україна", Денис Ястреба - юристом СК "Країна", Ольга Максимчук відповідала за андерайтинг, методологію та перестрахування в СГ "ТАС", де вона була заступником голови. Олександр Залєтов торік став президентом Ліги страхових організацій України. Представників лізингових, факторингових компаній, а також кредитних спілок до складу членів комісії Петро Порошенко не включив.
Колишній депутат Харківської міської ради Ігор Пашко невідомий фінансовому ринку, тому виникають сумніви в можливості необхідних змін. "Більшість нових членів комісії - це хороші виконавці: андеррайтери, юристи. Наприклад, я брав на роботу в СК "Провідна" Ольгу Максимчук, можу дати їй тільки позитивні характеристики. Але щоб змінити ситуацію на небанківському фінансовому ринку, потрібні кардинальні зміни і жорсткі рішення", - говорить FinMaidan голова комісії зі страхування Українського товариства фінансових аналітиків В'ячеслав Черняховський. "До складу регулятора увійшли люди, які працюють на страховому ринку. Але, як і раніше, з нами ніхто не радився, кандидатури не обговорював, наші побажання не враховував. Є склад комісії, але немає ідеології, якої ця комісія дотримуватиметься. А якщо немає ідеології, то немає й особливих надій на зміни на ринку", - нарікає генеральний директор Української федерації страхування Галина Третьякова. До того ж учасники ринку не хотіли б посилення окремих компаній за рахунок інших, адже відомо, що СК "Країна" належить Петру Порошенку, а СГ "ТАС" - Сергію Тігіпку.
Олександр Залєтов торік став радником голови Нацкомфінпослуг. "Йому навіть виділили кабінет у комісії", - сказало FinMaidan джерело в комісії. Ба більше, 27 січня Олександр Залєтов заявив, що "кулуарне призначення керівників Нацкомфінпослуг суперечить духу реформ", тому відбір кандидатів необхідно здійснювати прозоро. "Кожен кандидат має ознайомити громадськість із програмою невідкладних заходів щодо реформування страхового ринку, а також підписати меморандум про взаємодію та спільні дії з інститутами громадянського суспільства в частині реформування страхового ринку", - стверджував він.
Ставка на фондовий ринок
Нацкомісію з цінних паперів та фондового ринку очолив Тимур Хромаєв - один із засновників ІК "Арта", де він займався корпоративними фінансами, інвестиційним банкінгом, торгівлею цінними паперами та управлінням активами. Він має досвід роботи в банках "ТАС-Інвестбанк" і "НРБ-Україна", а також в уряді: у 1997-2001 роках він працював у Міністерстві фінансів, зокрема начальником управління ринків капіталу.
Попереднього голову Дмитра Тевелєва, а також членів комісії Олексія Петрашка, Олексія Тарасенка, Євгена Воропаєва та Анатолія Амеліна було звільнено в рамках люстрації. Замість них членами НКЦПФР стали Юрій Буца, Ігор Назарчук, Олександр Панченко та Дмитро Тарабакін.
Двоє з них - Юрій Буца та Ігор Назарчук - мають досвід роботи в комісії. Юрій Буца - син заступника міністра оборони Богдана Буци, який обіймав посаду міністра Кабміну в уряді Юрія Єханурова. Кандидатуру Юрія Буци влітку минулого року міністр економіки Павло Шеремета пропонував на посаду заступника міністра економрозвитку з питань євроінтеграції. Ігор Назарчук, який обіймав посаду начальника відділу розвитку законодавства ДКЦПФР, наразі працює в адвокатській фірмі "Васько і Назарчук" і спеціалізується у сфері цивільного, банківського, фінансового та корпоративного права, інвестицій та цінних паперів.
Дмитро Тарабакін та Олександр Панченко - широко відомі як активні учасники фондового ринку. Дмитро Тарабакін є керуючим директором ІК "Драгон Капітал" і брав участь у процесі створення біржі ПФТС. Олександр Панченко 2008 року очолив компанію "Трійка Діалог Україна", де відповідав за управління активами, НПФ та ІСІ. До цього працював в інвестиційній групі "Міленіум Капітал" та ІК "Проспект Інвестментс".

Новий склад комісії може продовжити реформи, розпочаті попереднім складом НКЦПФР. "У мене з'явився привід порадіти за майбутнє фондового ринку України. Він уперше за останні п'ять років потрапив у фокус уваги Адміністрації президента. Скільки ми не билися, не старалися, але ні фондовий ринок, ні нас не помічали. А програма розвитку фондового ринку перекидалася з Кабміну в Адміністрацію президента і назад зі словами: "Не на часі". Але все, слава Богу, змінюється", - говорить FinMaidan екс-член комісії Анатолій Амелін.
Заступник глави Адміністрації президента Дмитро Шимків, представляючи співробітникам НКЦПФР їхнє нове керівництво, позначив головні завдання: боротьба з корупцією, підвищення довіри до ринку і наповнення його інструментами, фінансування комісії учасниками ринку, розвиток напряму іноземних цінних паперів, зокрема міжнародних фінансових організацій, а також впровадження електронного документообігу. "Ми вже налагодили співпрацю з НБУ: якщо перші документи, необхідні для запуску ф'ючерсів, ми погоджували з Нацбанком кілька тижнів, то потім справа йшла набагато швидше. Сподіваюся, новий склад комісії продовжить розпочаті процеси", - вірить голова правління "Української біржі" Олег Ткаченко.
Очікування ринку цілком виправдані. Наприклад, Дмитро Тарабакін у "Драгон Капітал" понад 3,5 роки працював над запуском в Україні подвійного лістингу - сьогодні його вже колишній роботодавець вивів на "Українську біржу" акції компанії "Миронівський хлібопродукт". Сам Дмитро Тарабакін активно пропонував державі "свій досвід". У квітні минулого року він надіслав листа прем'єр-міністру Арсенію Яценюку, в якому пропонував узяти на себе управління фондовим ринком, "якщо ви бачите потребу в такому досвіді у вашому уряді і готові дати політичну підтримку реформам". А наприкінці грудня Рада Професійної асоціації реєстраторів і депозитаріїв пропонувала призначити Дмитра Тарабакіна головою НКЦПФР.
"Загалом голова і нові члени комісії - люди з ринку, які, вочевидь, досить чітко розуміють поточну ситуацію і виклики, що стоять перед фондовим ринком, конкретні напрямки реформ, які треба реалізовувати, а не повторювати це слово, як мантру. Тому хотілося б побажати новопризначеному керівництву регулятора якнайшвидше затвердити програму розвитку ринку і створити умови для її оперативного виконання. Але не варто забувати, що НКЦПФР - це не тільки голова і члени, а ще кілька сотень професіоналів. І ефективність їхньої роботи залежить, зрозуміло, не від персоналій, а від поставлених цілей", - вважає голова біржі "Перспектива" Станіслав Шишков. Схожа думка і в іншого учасника ринку. "Я особисто знаю тільки двох людей, у яких точно можна не сумніватися. Думку про всю комісію можна буде скласти за результатами. Кожен окремо може бути хорошим, але чи вийде з них результативна команда - побачимо дуже скоро", - очікує керуючий директор ІГ "Універ" Олексій Сухоруков.