Прямі виплати за автоцивілкою запустять через рік

Новий принцип має скоротити кількість скарг на страхові компанії
Система прямого врегулювання у сфері обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (ОСЦПВ) може бути запроваджена з 1 січня 2016 року шляхом законодавчих змін. Про це повідомив генеральний директор Моторного (транспортного) страхового бюро України (МТСБУ) Володимир Шевченко.
"Одним із пріоритетних напрямків у роботі бюро є поступове впровадження системи прямого регулювання у сфері ОСЦПВ. Ці питання вже розглянуто президією, було визначено, що ці зміни необхідно закладати в законодавство, тому готуються проєкти змін до законодавчих актів. За гарного збігу обставин з 1 січня 2016 року може бути введена система прямого врегулювання", - сказав Володимир Шевченко.
Автоцивілка - обов'язковий вид страхування: за відсутність поліса правилами дорожнього руху передбачено штраф від 425 грн до 850 грн. Але зараз людина по суті купує цю страховку не для себе, а для оплати збитків потенційної жертви на дорозі - автомобіля або людини, якій вона завдасть шкоди (ДТП відбудеться з її вини). За нинішніми правилами, постраждала сторона користуватиметься послугами тієї компанії, яку для них вибрав винуватець аварії. А за новими - за принципом прямого врегулювання - до своєї СК. Тобто до того страховика, у якого сам водій купив поліс ОСЦПВ.
"Існуюча модель виплати страхового відшкодування за автоцивілкою нагадує рулетку для потерпілого, адже він змушений звертатися за виплатою до компанії, яку сам не обирав. Пощастить йому в цьому випадку чи ні, з тим станом ринку, який ми маємо зараз (тобто, чи трапиться йому компанія, яка здійснить виплату швидко, чи яка затягне справу на рік), - це справа випадку", - пояснив "Вістям" актуальність змін голова правління СК "Рітейл Страхування" Андрій Супрун.
З огляду на те, що досить часто страхувальники обирають компанію за ціною поліса за схемою "купив і забув" (не для себе ж!), то шансів, що потерпілий отримає виплату від СК швидко і в повному обсязі, не так вже й багато. "Для страхової компанії це теж чужий клієнт і у неї немає мотивації для оперативної компенсації збитку потерпілого. Закон, який зобов'язує компанію проводити виплату протягом 90 днів, теж не завжди дотримується. Тому середній термін виплати за автоцивілкою коливається в межах 120 днів, а кількість скарг на страховиків обчислюється тисячами", - розвиває думку директор департаменту продажів страхової компанії PZU Василь Дужак.
А за прямого врегулювання, яке вже не перший рік намагаються запровадити на українському ринку, як пояснив "Вістям" заступник голови правління СГ "ТАС" Олександр Тимошенко, покупець автоцивілки, який не винен у ДТП, звертається до своєї страхової, в якій він купував поліс, а не до СК винуватця аварії. А страхова потерпілого потім сама вирішує питання зі страховою винуватця. "Перевага прямого врегулювання полягає в тому, що клієнт буде обслуговуватися у своїй страховій, а СК буде обслуговувати свого клієнта, а не чужого, що змусить компанію концентруватися на якості та швидкості обслуговування", - пояснив він.
А якщо потерпілий отримуватиме виплату від власної страхової компанії, то і підхід до її вибору зміниться. "Зараз автовласники обирають страховий поліс за принципом "де дешевше", і часто навіть не знають назви своєї страхової компанії та місця її знаходження. Та й навіщо, якщо мати справу з цією компанією доведеться зовсім іншим людям?", - каже Василь Дужак. А ось після введення прямого врегулювання автовласник почне ретельно обирати свого майбутнього страховика, тому що саме від його надійності та професіоналізму залежатиме якість його страхового захисту.
Самі фінансисти всіляко підтримують ідею прямого врегулювання, але визнають, що з його введенням є деякі складнощі. "Страховикам непросто налагодити єдиний механізм взаємних виплат між компаніями. Які суми будуть перераховуватися, в які терміни, яким чином - питань для обговорення ще багато", - сказав "Вістям" Василь Дужак.
На думку Андрія Супруна, для їх вирішення МТСБУ, зокрема, повинно буде створити спеціальний розрахунковий центр, що регулюватиме відносини та взаєморозрахунки між компаніями з прямого врегулювання. "На сьогодні, як відомо, регреси між СК працюють вкрай погано, СК суттєво затримують оплати одна одній, звертаються до судів або передають до колекторських компаній", - зазначив він. Крім того, методологія розрахунку виплат за такими збитками має бути єдиною, щоб уникнути проблем із взаєморозрахунками, коли одні вважатимуть, що заплатили достатньо, а інші - що їм заплатили мало. Тому до моменту введення прямого врегулювання треба визначитися з чіткою методологією, щоб відшкодування були стандартними, щоб уникнути суперечок.
При цьому, на переконання учасників ринку, якщо механізм буде прозорим, простим і ефективним, протягом уже найближчого року з ринку автоцивілки піде ціла низка компаній, які не зможуть працювати в нових умовах.