Великі страховики не поспішають ставати учасниками агрострахового пулу

Великі страховики не поспішають ставати учасниками агрострахового пулу

Страхова компанія "Оранта-Січ" може поповнити лави учасників Агрострахового пулу (АСП) уже в червні. Про це Капіталу повідомив генеральний директор АСП Василь Назаренко. Однак великі агростраховики вступати в Агростраховий пул не поспішають.

"Оранта-Січ" звернулася до нас із заявою про вступ. Зараз триває підготовка документів компанії, і, думаю, найближчим часом вона увійде до складу Агрострахового пулу", - розповів Василь Назаренко. Гендиректор "Оранта-Січ" Віталій Петровський інформацію підтвердив.

"Оранта-Січ" входить до топ-50 страховиків країни за обсягом чистих страхових премій. Минулого року компанія зібрала близько 40 млн грн премій. Рівень виплат становив 38%. Компанія отримала ліцензію на обов'язкове страхування агроризиків у 2012 році, хоча, за словами Віталія Петровського, загальний досвід роботи страховика на ринку захисту агроризиків перевищує чверть століття.

За законом до пулу можуть входити страховики, які отримали ліцензію на обов'язкове страхування сільськогосподарської продукції з держпідтримкою, з досвідом майнового страхування агропродукції протягом останніх двох років.

Після створення Агрострахового пулу 7 листопада 2012 р. до нього увійшло лише чотири компанії: "Українська аграрно-страхова компанія", "Страхові гарантії", "Домінанта" і "Брокбізнес".

Страховики називали їх наближеними до колишньої влади і вважали АСП закритим "клубом".

"Ми відкриті для всіх компаній, які мають відповідні ліцензії та досвід у страхуванні агроризиків. Крім СК "Оранта-Січ" ще три-чотири середніх за розміром бізнесу страховика планують вступити до нашого пулу в найближчі 2-3 місяці", - говорить Василь Назаренко. Серед тих, хто вивчає можливість вступу до пулу, Назаренко називає і одного з лідерів ринку добровільного агрострахування компанію "ІнгоУкраїна".

Однак, великі агростраховики вступати в АСП не поспішають. "Навіщо? Щоб ділити великі ризики з невеликими компаніями, якщо відповідальність у пулі солідарна? Нам це нецікаво", - говорить голова правління страхової групи "ТАС" Павло Царук. За словами президента Ліги страхових організацій України Олександра Філонюка, більшість компаній, особливо з іноземним капіталом, уникають участі в об'єднаннях, організованих за принципом солідарної відповідальності. "Це внутрішня політика цих структур", - каже Олександр Філонюк.

На думку першого віце-президента "АХАСтрахування" Андрія Перетяжка, членство в пулі гравцям агрострахового ринку стане цікавим тільки тоді, коли держава нарешті почне виділяти субсидії на агрострахування, що передбачено законом "Про особливості страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою", ухваленим у лютому 2012 р. Передбачалося, що компенсація вартості страхових платежів при агрострахуванні сягатиме 50%. Але наприкінці 2012 року держава на ці цілі виділила лише 70 млн грн. У 2013-му планувалося виділити з бюджету 150 млн грн. Але ці гроші на ринок обов'язкового агрострахування не надійшли. Не було держсубсидій і в 2014-му. "Щойно запрацює закон, і держава почне виділяти кошти на агрострахування, в пул захочуть увійти всі великі страховики. А інакше немає сенсу платити внески, щоб утримувати АСПу", - упевнений заступник голови правління "Інго Україна" Олександр Мацак.

Коли запрацює субсидоване страхування українських аграріїв, в АСП не прогнозують. За словами Василя Назаренка, члени пулу розробляють і влітку запустять "пілотні" програми захисту малого та середнього агробізнесу. "Якщо великі агрофірми можуть застрахувати свої ризики добровільно, то невеликим фермерським господарствам дуже потрібна підтримка держави", - говорить Назаренко. У пулі оптимістично розраховують на виділення з бюджету під ці програми вже в 2015 році близько 100 млн грн субсидій.