Українцям запропонують удвічі більше за борги проблемних страховиків

Українцям запропонують удвічі більше за борги проблемних страховиків

Факторингові компанії домоглися від Моторного транспортного бюро права на отримання відшкодувань за викупленими боргами водіїв з автоцивілки. Це те, що людям заборгували проблемні страхові компанії з виплат по ДТП, і те, що вони перепродали посередникам (факторинговим компаніям) за колосальною уцінкою, щоб покрити хоча б частину своїх витрат на ремонт машин. Усі 100% компенсації в разі закриття страхової компанії потерпілим має платити Моторка, однак фактично вона цього не робить, і щоб роками не чекати своїх грошей, зневірені потерпілі стали їх перепродувати факторам і отримувати близько 30% від належного. Але завдяки останнім досягненням посередників у судах люди зможуть отримувати більше.

Апеляційний господарський суд підтвердив рішення Господарського суду Києва, за яким Моторне (транспортне) страхове бюро України (МТСБУ) має заплатити зі своїх фондів захисту потерпілих у ДТП страхове відшкодування факторинговій компанії, яка викупила договори страхування у клієнтів компаній-банкрутів. І, за словами в.о.гендиректора МТСБУ Володимира Шевченка, відшкодування факторам буде виплачено найближчим часом.

Як писали "Вести", вже кілька років компанія "Маркс. Капітал", на користь якої було ухвалено згадане судове рішення, купує борги продавців автоцивілки перед потерпілими в ДТП. За її даними, у портфелі компанії є права вимоги від потерпілих до СК "Лафорт", "ІнтерТрансПоліс" і "Українська екологічна страхова компанія" (УЕСК).

До сьогодні, продаючи факторам борг СК, водії отримували 30% від розміру страхового відшкодування, а "Маркс.Капітал" - право колись (тобто коли закінчиться процедура банкрутства цих страховиків, що триває кілька років) одержати всі 100% виплат із фондів Моторного бюро. Але МТСБУ довгий час не визнавала такого права за "Маркс.Капіталом", тому компанія подала до суду більше двох десятків позовів на загальну суму 400 тис. грн. А оскільки факторам усе ж таки вдалося виграти справу на рівні апеляції, ситуація зрушила з мертвої точки.

І хоча перша виплата з фондів МТСБУ на користь факторингової компанії складе всього 45 тис. грн, що для фонду несуттєво, прецедент створено. А якщо шанси компанії отримати повернення інвестицій збільшуються, то плата за ризик зменшується. "Розмір дисконту залежить від шансів отримати виплати з МТСБУ і вартості грошових ресурсів. Якщо ставки в банках зростатимуть, то і кредитні гроші ставатимуть дорожчими. А це означає, що розмір дисконту збільшуватиметься, а виплата зменшуватиметься. І навпаки", - пояснив нам представник "Маркс.Капітал" Сергій Процик.

Тобто, купуючи нові борги, факторингові компанії можуть збільшити суму, яку отримає під заставу потерпіла людина, удвічі - з нинішніх 30% до 60% від розміру страхової виплати.

Крім того, успіх єдиного фактора на ринку автоцивілки залучить до цього сегменту нових викупників боргів. "Потенційний обсяг боргів за проблемними страховими компаніями - близько 400 млн. грн.", - оцінив "Вістям" Сергій Процик.

Експерти та учасники ринку по-різному оцінюють як діяльність факторингових компаній, так і позицію МТСБУ.

"Це чудова схема, щоб платити банкрутів швидко, - зазначив у розмові з "Вестями" голова комісії зі страхування Українського товариства фінансових аналітиків В'ячеслав Черняховський. - Бізнес - абсолютно легальний і, безумовно, корисний, насамперед, для потерпілих у ДТП і для інших учасників схеми, якщо знайти взаємоприйнятну фінансову формулу для МТСБУ і факторингової компанії".

На його думку, ті потерпілі, які не чекали "милостей від природи" і взяли два роки тому 30% від суми належної виплати за курсу 8 грн., виграли в порівнянні з тими, хто досі нічого не отримав (від Моторного бюро), а курс майже втричі вищий. "До того ж, з огляду на те, наскільки за цей час здешевіли гроші, і додавши витрати на регулювання та обслуговування процесу, можна переконатися, що чинники не так вже й багато заробили", - говорить він.

Хоча є й інша точка зору, наприклад, на думку голови правління страхової групи "ТАС" Павла Царука, отримувати компенсацію повинні самі потерпілі, а не посередники.

А щоб усе-таки не чекати закінчення процедури банкрутства СК, потерпілі від банкрутств страховиків, які ніяк не доб'ються своєї виплати, можуть також звертатися до громадської спілки "Український страховий омбудсмен". І хоча ця організація до реального омбудсмена жодного відношення не має, вона оголосила своєю метою "захист прав тих осіб, які не можуть отримати виплату страхового відшкодування", і безоплатно допомагає сформувати документи для подачі позову до суду до МТСБУ. "Омбудсмен допомагає зібрати необхідні документи, написати позовну заяву і проконсультувати, як виграти суд у МТСБУ, щоб отримати повну виплату. Наша послуга безоплатна - ми не є комерційною організацією. Шанси у потерпілого виграти суд є, однак зараз ми спостерігаємо небажання МТСБУ платити", - розповів "Вістям" голова правління УСО Юрій Чуніхін. За його словами, до них уже звернулося понад 2000 осіб зі скаргами на невиплати страховикам, які ще не оголошені банкрутами, але вже позбавлені ліцензій і членства в Моторному бюро. Сума невиплат перевищує 25 млн грн.