В Україні підвищуються продажі страхових полісів в інтернеті
Українські страхові компанії поступово освоюють віртуальний простір - одна за одною запускають продаж полісів в інтернеті, передає Бизнес.Вести. Якщо наприкінці 2013 р. купити страховки онлайн пропонували 10 страховиків, то тільки за перші кілька місяців 2015-го про запуск такого сервісу заявили чотири компанії з числа не найменших. До світового рівня (наприклад, у Великій Британії до 70% страхових полісів замовляють через інтернет) ми, звісно, не дотягнулися, проте поступово запускаємо нові технології. "Завдання "бути онлайн" - це не примха, а умова виживання та успішної діяльності, - каже голова правління СГ "ТАС" Павло Царук. - У будь-якому разі вже існує поле клієнтів, які, спробувавши онлайн, як правило, залишаються в цьому каналі".
"Основний принцип, за яким продукти отримують "онлайн"-версію, - типові, масові та зрозумілі", - пояснив голова правління СК Юнісон-Гарант Олександр Карелін, тому практично всі компанії, які пропонують онлайн-купівлю страховки, мають в асортименті поліси найпоширеніших видів страхування: автоцивілки, зеленої картки, каско, страхування туристів, майна та добровільного медстрахування. У деяких компаній також є можливість оформити поліси накопичувального і ризикового страхування життя.
Найчастіше під час вибору поліса в інтернеті люди керуються трьома ключовими факторами. "Якщо говорити, наприклад, про обов'язкові види страхування, такі, як автоцивілка або зелена картка, то тут покупець зазвичай обирає за такими параметрами, як ціна, зручність локації для оформлення, і довіра агенту, - розповіла директор департаменту маркетингу СГ "ТАС" Ольга Гареєва. - А при купівлі через інтернет він може вибрати відразу кілька страхових компаній, у яких прорахувати вартість необхідного договору страхування, при цьому заощадити час і гроші на поїздку по офісах".
Для цього потрібно заповнити необхідні дані щодо обраного страхового продукту в калькуляторі на сайті обраного страховика. Ці поля стосуються основних параметрів і характеристик того майна або відповідальності, які покупець хоче застрахувати. Після заповнення запитаних полів калькулятор видасть вартість, яку можна змінювати, вмикаючи або вилучаючи певні опції страхового договору. Наприклад, за словами директора департаменту особистого страхування "АХА Страхування" Сергія Срібного, щоб розрахувати вартість договору для поїздки в будь-яку країну світу з покриттям до 50 тис. євро та нульовою франшизою, не знадобиться ані реєстрації, ані відправлення якихось кодів. "Це займе до 5 хвилин часу, якщо всі дані у вас під рукою, - розповідає експерт. - Заходите на сторінку, наприклад, нашого сайту, обираєте програму страхування, період поїздки, суму і територію покриття, а також кількість осіб, які збираються за кордон. Побачите підсумкову вартість договору в гривні".
При цьому голова правління СК Юнисон-Гарант Олександр Карелін попереджає, що є дві категорії інтернет-продавців страхових послуг: самі СК - через свої сайти та інтернет-магазини, і посередницькі портали, причому останні значно менш надійні. "Не факт, що якщо клієнт попросив поліс однієї компанії, то йому згодом не оформлять поліс іншої - просто тому, що інша СК платить більшу комісію агенту", - пояснює небезпеку він. Сигнал тривоги в разі роботи з такими сайтами - якщо портал розкриває, з якими страховиками працює, або пропонує знижки на автоцивілку 40-50% (трапляються і 70%-знижки), або дорогі подарунки, які можна порівняти за вартістю з самим полісом. Очевидно, через такий сайт краще нічого не купувати.
Але якщо сайт надійний і умови страхування подобаються, можна переходити до оформлення договору в три кроки: вносимо у форму на сайті прізвища, імена, ідентифікаційні коди, дати народження, серії та номери закордонних паспортів осіб, які будуть застраховані. Вказуємо свій номер телефону та адресу електронної пошти для отримання договору або обираємо себе страхувальником, якщо ви теж їдете (ставимо галочку у відповідному віконці), обираємо спосіб доставки (кур'єром, Новою поштою, забрати з відділення), оплачуємо договір карткою VISA або MasterCard через систему LiqPay або зазначаємо, що оплата за фактом доставки. "Після цих нескладних дій вам на зазначену електронну пошту прийде підтвердження успішності оплати й окремий лист із договором страхування та корисною інформацією", - говорить Сергій Срібний.
За словами начальника відділу інтернет-продажів PZU Юлії Селієвської, поки що законодавство України не дозволяє страховим компаніям працювати з електронним підписом, тому їм довелося побудувати інтернет-продажі таким чином, щоб була можливість отримати від клієнта підпис на паперовому договорі. Тобто страхова компанія, так само як і інші торговці, повинна забезпечити клієнту фізичну доставку "товару", яку можна замовити в будь-яке зручне місце. "Наприклад, нам доводилося доставляти поліс на перон вокзалу, на кінознімальний майданчик, до візового центру якраз перед тим, як людині треба було подавати анкету на візу, а також до автосалону для молодих водіїв, які хотіли застрахуватися перед виїздом на новій машині", - перерахувала Юлія Селієвська.
Іноді тарифи на договори страхування в інтернет-магазинах трохи нижчі (знижка може становити до 10%), ніж у роздрібній мережі, оскільки компанія в такий спосіб знижує свої витрати (на персонал і офіс). Але страховики зазвичай не знижують ціни в разі онлайн-покупки. "Ми не робимо жодних знижок, але й не перекладаємо на плечі клієнтів витрати з доставки, а виконуємо її самостійно в усі міста і населені пункти України, незалежно від відстані", - запевнила Юлія Селієвська. "Знижок немає, але ціни на наші онлайн-продукти цілком прийнятні", - зазначив Олександр Карєлін. Жодної комісії за процес оплати також стягуватися не буде. "Це стосується, зокрема, й оплати банківською картою", - підкреслила Ольга Гареєва.
Хоча страховка і буде куплена в інтернеті, її паперова версія все одно буде потрібна. "За сучасним законодавством поліс без печатки в pdf-версії не є повноцінним документом (ст. 16 Закону "Про страхування" передбачає наявність підписів і печаток). Але навіть у разі наявності електронної версії поліса - ДАІ контролює наявність автоцивілки, їм потрібно показувати затверджений бланк, а ашенгенські країни оформляють візу тільки за наявності оригіналу бланка поліса з мокрою печаткою. Тобто оригінал бланка все одно потрібен", - пояснює Олександр Карелін. Але людині їхати до страховика не доведеться - їй все привезуть. "З одного боку, це дещо сповільнює процес продажу, - визнає Юлія Селієвська, - Але з іншого, жодних складнощів із цим не виникає, особливо, якщо врахувати, що в деяких видах страхування, наприклад, КАСКО, фахівець компанії або єврокомісар однаково спочатку має провести попередній огляд об'єкта, що страхується". При цьому факт замовлення поліса і факт оплати, як і номер поліса, і його термін дій з усіма умовами залишається в обліковій системі компанії (якщо вона сучасна і технологічна), тому, в принципі, забрати друковану версію поліса можна і пізніше. "Договори страхування набирають чинності з великим відтермінуванням - два дні, які необхідні для доставки поліса та/або проведення огляду", - попередила Селієвська.
З одного боку, можливість для клієнта самостійно обирати ризики і покриття страхового поліса - це плюс. Але, з іншого, заповнюючи дані на сайті банку, він дійсно може помилитися. Помилки можуть бути різними, наприклад, у прізвищі під час транслітерації або переплутано фактичну адресу проживання та адресу прописки, або неправильно вказано термін перебування закордоном. Тому консультанти інтернет-магазину в телефонному режимі проводять перевірку внесених через сайт даних, тобто передзвонюють клієнту й уточнюють інформацію. "Якщо поліс оформлявся під вимоги візового центру або консульства, консультант ще раз допоможе перевірити відповідність поліса цим вимогам, - наводить приклад Юлія Селієвська. - А якщо помилка все-таки закралася, виправити її можна за допомогою додаткової угоди, яку компанія укладає з клієнтом".
Сайти-посередники можуть "ненавмисно" продати вам поліс тієї страхової компанії, яка платить порталу комісійні вище, а не тієї СК, яку ви просили. Зазвичай виплату від такої компанії доводиться чекати дуже довго.
Договори з каско і страхування майна, куплені в інтернеті, набувають чинності не відразу, а через один-два дні, після того, як агент проведе огляд застрахованого майна. Тож якщо потрапити в аварію через 15 хвилин після купівлі каско в Мережі, виплати за нею не буде. Купівля полісів через інтернет передбачає високу страхову грамотність людини, яка повинна розбиратися в програмах і точно знати, що вона хоче придбати. Інакше, заплутавшись в умовах, можете помилково вибрати не цілком підходящий договір, наприклад, такий, що містить низку обмежень щодо виплат.