СТРАХОВИКИ ВЛАШТУЮТЬ ОБЛАВУ НА ШАХРАЇВ

СТРАХОВИКИ ВЛАШТУЮТЬ ОБЛАВУ НА ШАХРАЇВ

За підробку і використання "липових" полісів "Зелена карта" автовласників можуть запроторити за ґрати

Моторне (транспортне) страхове бюро України (МТСБУ) ініціює тотальні перевірки автовласників на кордоні, мета ревізій - виявити фальшиві або сфальсифіковані страхові поліси закордонної автоцивілки "Зелена карта". Таку страховку кожен водій зобов'язаний купити перед поїздкою за кордон на своєму автомобілі. І якщо з його вини станеться ДТП за межами України, збиток потерпілим оплатить страховик, який виписав поліс. Емітувати "Зелені карти" мають право тільки компанії - повні члени МТСБУ. Таких сьогодні всього дев'ять - СГ "ТАС", "ІНГО Україна", "PZU Україна", "Княжа", "ПЕРША", "UTICO", "Глобус", НАСК "Оранта" і "УАСК АСКА".

Підробка страховок давно стала справжнім бичем для ринку. За даними МТСБУ, кожна 67 "Зелена карта", пред'явлена під час ДТП за кордоном минулого року, виявилася "липою". У 2015 році за фальшивими і фальсифікованими страховками бюро виплатило понад 310 тис. євро. Але потенційний збиток може бути набагато більшим.

Нинішньої осені МТСБУ реалізувало пілотний проект програми "Стопфальшивка". Упродовж місяця співробітники бюро регулярно навідувалися на прикордонний перехід автосполучення "Нові Яриловичі" в Чернігівській області, через який щодня проїжджає близько 150-200 автомобілів. Спільно з прикордонниками вони перевіряли у мандрівників страхові поліси "Зелена карта". Для цього на пропускному пункті всім прикордонникам роздали планшети з робочим інтернетом. Користуючись спеціальним сервісом Моторного бюро, ті могли перевірити, чи дійсний поліс на поточну дату, чи виписано його на цей самий транспортний засіб, на який період тощо. Автовласників, у яких виявили підроблені поліси (а таких за місяць виявилося понад 50), прикордонники розвертали. Вирушити за кордон водій міг тільки після купівлі чинної страховки. "Проект довів свою ефективність. У результаті інспекцій заведено три кримінальні справи за фактом виявлення фальшивих полісів "Зелена карта"", - розповів заступник голови правління СК "UTICO" Дмитро Овдій.

Тотальні перевірки автовласників можуть стартувати вже в грудні 2015 року. Орієнтовно прикордонникам щорічно доведеться перевіряти понад півмільйона водіїв.

У майбутньому Бюро планує впровадити перевірку полісів на всіх пропускних прикордонних пунктах, за винятком тих, що перебувають на неконтрольованих українською владою територіях. Тотальні перевірки автовласників можуть стартувати вже в грудні 2015 року. Орієнтовно прикордонникам щорічно доведеться перевіряти понад півмільйона водіїв. Кількість проданих полісів "Зелена карта" за три квартали 2015 року становила 528 тис. шт., у 2014 році продали трохи більше 700 тис. полісів.

За словами Дмитра Овдія, більшість страховиків підтримує проект. Але щоб забезпечити постійний контроль, необхідно оснастити комп'ютерною технікою понад 100 прикордонних пунктів. Для цього знадобиться серйозне фінансування. Хоча деякі страховики вважають, що навіть такий захід не допоможе вирішити повністю проблему з шахрайством. "Перевірки на першому етапі можуть дати позитивний результат, але вирішити цю проблему повністю зможе тільки створення повноцінного електронного реєстру", - вважає директор юридичного департаменту страхової компанії PZU Україна Василь Зубач.

Сьогодні існує кілька видів "липових" полісів. Перший - цефальшивки, які, незважаючи на всі рівні захисту, друкують шахраї і збувають водіям задешево. Другий -фальсифіковані картки. Цим займаються як страхові агенти, так і водії. Приміром, оформляючи поліс для вантажного автомобіля й отримуючи солідний платіж, агенти у звітності вказують, що застраховано невеликий "легковик", що коштує набагато дешевше. При цьому левова частка отриманих грошей осідає у продавців у кишенях. Крім того, агенти часто нібито "втрачають" бланки, але насправді продають поліси автомандрівникам, а гроші привласнюють. Обманом займаються і самі водії. Купивши поліс на два тижні, і заплативши за нього по мінімуму, автомандрівники потім виправляють дату й отримують договір із терміном дії в кілька місяців. Такі махінації можуть коштувати аферистам дуже дорого. Якщо аварія все ж станеться, і страховик з'ясує, що поліс було фальсифіковано, МТСБУ відшкодує потерпілому збитки. Але згодом обов'язково виставить регресводієві-шахраєві і змусить його повернути витрачені гроші.

Крім того, використання фальшивого або сфальсифікованого поліса може кваліфікуватися як шахрайство з боку страхувальника (ст. 358 Кримінального кодексу України). У кращому випадку, це загрожує штрафом у 50 неоподатковуваних податком мінімумів (850грн.), у гіршому - арештом на строк до 6 місяців або обмеженням волі на строк до двох років. Щоправда, як правило, компанії намагаються врегулювати такі випадки в досудовому порядку. До того ж, пред'явити позов до власника фальшивої картки досить складно. Хіба що той сам сфальсифікував поліс або заздалегідь знав, що купує підроблену картку.