Кордрада МТСБУ пропонує встановити вимоги до страховиків, яких обирають до органів управління та контролю бюро

Кордрада МТСБУ пропонує встановити вимоги до страховиків, яких обирають до органів управління та контролю бюро

Координаційна рада Моторно-транспортного страхового бюро України (МТСБУ) рекомендувала загальним зборам членів бюро встановити низку вимог до страховиків, представники яких можуть бути обрані до складу органів управління та контролю бюро, повідомило агентству "Інтерфакс-Україна" джерело на ринку.

За його інформацією, зокрема, вимоги мають включати відсутність простроченої заборгованості перед МТСБУ, що виникла в перший день після закінчення терміну здійснення платежу, згідно з укладеним договором, внутрішніми нормативними документами або рішенням органу управління бюро; а також надання згоди на оприлюднення інформації.

Крім того, загальна оцінка діяльності такого страховика за останні чотири квартали має бути на рівні 1 (стійка) або 2 (задовільна). При цьому показник якості врегулювання збитків (коефіцієнт К=1) має бути більшим або дорівнювати середньоринковому, показник рівня скарг від потерпілих і страхувальників - меншим або дорівнювати індикативному значенню, що відповідає оцінці 1 (стійка).

На думку кордради, у страховика, який входить до органів управління МТСБУ, мають бути відсутні порушення щодо надання звітності та повноти завантаження відомостей до єдиної централізованої бази даних бюро на останню звітну дату в обсязі, передбаченому нормативними документами або рішенням органу управління МТСБУ, а також невиконані заходи впливу (попередження, грошового стягнення), застосовані генеральним директором бюро.

Страховик також повинен надавати в повному обсязі відповіді на запити МТСБУ щодо розгляду звернень потерпілих або страхувальників; не мати більш як 10 гарантійних вимог, які надійшли за останні 12 місяців у МТСБУ від іноземних врегулювальників за договорами міжнародного страхування "Зелена картка"; не перебувати в процесі ліквідації (банкрутства), а також не мати призупиненої або анульованої ліцензії на здійснення обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів; не мати призупинених або анульованих ліцензій на страхування цивільно-правової відповідальності.

На думку генерального директора СК "Allianz Україна" Гаррі Андреасяна, ці критерії є цілком обґрунтованими, оскільки досить об'єктивно відображають якість ведення бізнесу СК і відповідність вимогам законодавства. "Тільки страховики, діяльність яких не викликає запитань з точки зору цих параметрів, можуть представляти ринок і ухвалювати системоутворюючі рішення для ринку", - сказав він у коментарі агентству.

З одного боку, такий механізм відбору не обмежує можливість сумлінним компаніям бути обраним і в керівні органи МТСБУ, а з іншого - виключає можливість управління ринком ОСЦПВ представниками тих СК, чия діяльність негативно впливає на ринок і його репутацію, підкреслює Г.Андреасян.

З ним згоден і голова правління страхової групи "ТАС" Павло Царук, який вважає, що такі обмеження і правила встановлювати доцільно за умови, що ці механізми не будуть використані для маніпуляцій і фільтрації під час вибору того чи іншого претендента в органи управління і контролю МТСБУ.

"Ми давно вже обговорюємо питання впровадження певних прозорих критеріїв до страховиків, які реалізовують ОСЦПВ. Тому запропоновані вимоги цілком адекватні та зрозумілі. Тепер головне - всі ці вимоги необхідно офіційно затвердити і прописати процедуру їх контролю", - зазначив директор страхового товариства "Іллічівське" Юрій Гришан.

За словами директора юридичного департаменту СК "PZU Україна" Василя Зубача, запропоновано непоганий допоміжний механізм, який допоможе грамотно обрати страховиків до органів управління та контролю МТСБУ.

"Більшість критеріїв є логічними та обґрунтованими. Вони сприятимуть тому, що до управлінського складу увійдуть компанії, які зарекомендували себе на ринку як надійні та стабільні гравці. Щодо критеріїв відбору, важливо обрати максимально коректні, об'єктивні та, головне, - релевантні критерії, а також уникати незрозумілості та суб'єктивності", - зазначив експерт.

Наприклад, за його словами, необхідно робити акцент на швидкості та якості врегулювання, як критерії надійності гравця. Адже наявність великої кількості грошей сама по собі не гарантує, що компанія буде їх віддавати клієнтам, а не тримати на депозитах, затягуючи виплати. Практика швидкого врегулювання в даному випадку краще характеризує саме надійність по відношенню до клієнта, тобто цей критерій більш релевантний, ніж просто "висока ліквідність", вважає В.Зубач.

"Такий підхід допоможе нам сформувати ефективний управлінський склад. Тим більше, що компаній, які відповідають більшості критеріїв, досить багато", - підкреслив він.

Перший віце-президент СК "АХА Страхування" Андрій Перетяжко вважає, що пропоновані заходи не є виходом зі становища. "По-перше, юридично - це неправильний підхід, оскільки це об'єднання страховиків, і ми не можемо так жорстко і так конкретно обмежувати право страховиків бути обраними до органів управління. Якщо змінювати якісь підходи і прописувати їх, то про це обов'язково має бути зазначено в Статуті Моторного Бюро", - наголосив він.

Крім того, за його словами, низці компаній незрозумілий пункт, що стосується наявності/відсутності у страховика попередження, винесеного генеральним директором МТСБУ, а також юрстатусу цього документа. На думку одного з великих гравців на ринку, на сьогодні відповідати всім пропонованим вимогам може лише невелика кількість страховиків, яких буде недостатньо для формування органів управління та контролю МТСБУ.