Delo.UA підбило підсумки рейтингу страховиків КАСКО

Delo.UA підбило підсумки рейтингу страховиків КАСКО

Результати голосування читачів та експертний аналіз показників страхових компаній істотно розійшлися. Чому так - у матеріалі Delo.UA

Останні події в Києві ще раз довели, що "КАСКО - не розкіш, а єдина гарантія для засобу пересування". Однак щоб куплена страховка стала справді гарантією повернення коштів, якщо з машиною щось станеться, потрібно не помилитися у виборі страхової. А зробити правильний вибір, як показав аналіз Delo.UA, не так і просто. Причина - відсутність достатньої інформації для ухвалення рішення на тлі загалом низького рівня сервісу на ринку (під час підготовки рейтингу нам навіть довелося зіткнутися з компаніями, до яких неможливо протягом кількох днів додзвонитися для оформлення страховки). Часта зміна гравців теж не додає довіри до ринку: серед більш ніж 400 його учасників ситуація змінюється як у калейдоскопі - компанії з'являються, збирають страхові премії і зникають.

Для того щоб чітко розуміти, кому і чому варто довіряти, Delo.UA провело рейтинг страховиків КАСКО. Він складався з двох частин. Спочатку читачі порталу протягом більш ніж двох місяців ставили бали страховим компаніям. Після закінчення голосування ми проаналізували дані за тими компаніями, за які проголосувало понад 150 осіб. Аналізу піддалися такі показники, як доступність СК, їхня роль на ринку, надійність компанії та ціна їхньої послуги. Крім того, додаткові бали ставилися за відсоток відмов, наявність власного асистансу і програми лояльності. Про все це докладніше читайте далі.

Читачам ми запропонували оцінити компанію за п'ятибальною шкалою від 1 (мінімальна оцінка) до 5 (максимальна оцінка). Загалом було отримано 9516 оцінок. Кожен користувач міг проголосувати з однієї IP-адреси тільки один раз за весь час голосування. Середні бали розподілилися від 2,65 до 3,2. Це демонструє, що загалом клієнти страхових компаній не дуже задоволені їхньою роботою. Коли компанія, яка набирає 3,2 бала з 5-ти можливих, посідає перше місце за результатами голосування, то це ознака, що на ринку щось не так. Однак не тільки погана якість послуг є причиною цих цифр. Багато в чому в Україні ще спостерігається низька фінансова грамотність населення, що призводить до завищених очікувань. Робота в цій сфері має вестися у двох напрямках, як з боку СК, так і з боку їхніх клієнтів (під час підписання договору КАСКО потрібно хоча б уважно читати договір і розуміти, де починається зона, в якій СК не покриватиме збитки).

Рейтинг читачів очолила компанія "Нова". Її показник 3,2 при 1028 голосах. До трійки потрапили також Alllianz (3,02) і "Іллічівське" (3,01). Примітно, що у решти компаній середній бал виявився меншим за 3,0. Повний рейтинг читачів ви можете знайти тут.

Найнижчі оцінки від читачів отримали компанії "Граве Україна" (2,56), "Віді-Страхування" (2,3) і "Рітейл Страхування" (2,13).

Понад 150 осіб проголосували за 18 компаній із 46 учасників першого етапу рейтингу. Їх ми надалі й аналізували. Примітно, що в цей аналіз потрапила і вся трійка аутсайдерів голосування.

Компанія з найвищим рейтингом "Нова" отримала 50 "користувацьких" балів, решта пропорційно менше. "Рітейл Страхування" із середнім балом у 2,13 отримав лише 25,67 балів.

Далі ми оцінили доступність страхових компаній. За цей напрямок було нараховано ще 10 балів. Він включав у себе 3 показники: кількість відділень і точок продажів компаній (1 бал), кількість покритих регіонів (4 бали) і середня щільність покриття за областями (5 балів). Саме ці показники, на думку Delo.UA, найповніше характеризують доступність послуг СК. (Компанія з найвищим показником отримала 10 балів, інші пропорційно менше.)

За цим напрямком 10 балів набрала страхова компанія ТАС. Також високі результати у "Провідної" (9,67), "Універсальної" (8,58), УПСК і "Уніки" (по 7,78). Найнижчий рівень покриття у "Рітейл Страхування", яке працює в інтернеті, і у СК "Рідна" - в обох компаній лише один офіс (по 0,43 бала).

За частку на ринку і суму зібраних премій за 9 місяців у 2013 році присуджувалося 5 балів. Цей показник характеризує рівень популярності компанії серед клієнтів.

За цим критерієм беззаперечним лідером стала компанія "АХА Страхування", яка має 13,3% ринку КАСКО (5 балів). У найближчого переслідувача СК "Уніка" частка ринку лише 6,96% (2,62 бала). Мінімальні бали отримали все ті ж СК "Рідна" і "Рітейл Страхування" (по 0,04 бала).

Наступний оцінений напрям - надійність компанії. Тут враховувалося 5 показників: статутний капітал, власний капітал, активи, резерви компанії та співвідношення резервів до валових премій СК. За даними критеріями було нараховано 14 балів.

Максимальний бал отримала страхова компанія "ГРАВЕ УКРАЇНА", у якої резерви виявилися в рази більшими за валові премії (що водночас виглядає досить дивно). Хороший рівень надійності також у СК "АСКА" (9,7 балів), "АХА Страхування" (8,41 бал) і "Провідної" (7,03 бала). Не найкращі показники надійності у СК "Рідна" (0,07 бала).

За вартість послуг КАСКО ми присуджували 20 балів, оскільки цей фактор є одним із найважливіших під час вибору компанії. Для того, щоб отримати співвідносні результати, ми для прикладу взяли автомобіль середнього класу - Renault Fluence 2013 року виробництва з об'ємом двигуна 1,6 куб. метрів. (Водій - чоловік 35 років з досвідом водіння понад 10 років). У результаті ми отримали 4 типи ціни: одноразові та поквартальні платежі з мінімальним і середнім рівнем франшизи.

Найкращі цінові пропозиції у "Провідної" (20 балів) і СК "Нова" (19,39 балів). У цих компаній КАСКО на Renault Fluence можна отримати за 6,5-8 тис. грн. Трохи дорожче вам обійдеться страховка автомобіля в "Арсенал Страхування" (7,4-7,7 тис. грн або 18,88 бала) і "Уніці" (6,9-9 тис. грн або 17,48 бала). А ось найдорожча пропозиція у "АХА Страхування" - 10,9-13,7 тис. грн і, відповідно, 0,4 бала. При цьому, нагадаємо, ця компанія є лідером у сегменті КАСКО.

Крім того, 1 бал присуджувався за мінімальне значення відсотка відмов. Його отримала СТ "Іллічівське" - у неї цей показник становив 1,78%. Також високий бал отримали СК "Нова" - 0,99 балів і СК "ТАС" - 0,91 бала. А ось "Рітейл Страхування" має відсоток відмов на рівні 12% і 0,29 бала. Ті ж компанії, які не надали цей показник, отримали 0 балів.

Додаткові бали присуджувалися за наявність власного асистансу та програми лояльності (до 1,3 балів).

Загалом за результатами рейтингу страховиків КАСКО за максимальних 100 балів переможець рейтингу СК "Провідна" отримала 79,93 бала (за опитуванням компанія посіла 13 місце). Друге місце посіла "Уніка" - 78,06 балів (4 місце в опитуванні), а трійку замкнула СК "Нова" - 77,04 бала (лідер опитування). Четверте і п'яте місця посіли "Арсенал Страхування" (72,29 балів) і "PZU Україна" (69,12 балів). Лідер ринку в КАСКО "АХА Страхування" посіла лише 13 місце (58,35 бала).

Таким чином, можна зробити висновок, що результати голосування та аналіз показників діяльності СК суттєво розійшлися. Загалом це свідчить про те, що кількість учасників ринку КАСКО ще не перейшла в якість послуг. Послуга залишається малодоступною, інформації щодо неї недостатньо, а рівень сервісу низький. Delo.UA переконалося в цьому на власному прикладі: в одній компанії кол-центр не відповідав більше трьох днів, а в іншій співробітники не знали про існування такої послуги, як КАСКО. Тож страховим компаніям потрібно менше нарікати на непопулярність страхування в країні, а почати самим працювати над якістю сервісу. Справедливості заради варто сказати, що компанії-лідери рейтингу з цим завданням справляються явно успішніше за інших.