У десятці найбільших страховиків тривають ротації

У десятці найбільших страховиків тривають ротації

За підсумками I півріччя найбільші страхові компанії змогли практично повністю компенсувати падіння премій, що спостерігалося на початку року, а деяким вдалося навіть збільшити обсяги бізнесу. Втрата ринку загрожує компаніям, які не встигли вчасно диверсифікувати портфель і канали продажів.

Ризикові страхові компанії, що займаються класичним страхуванням, у січні-червні залучили від страхувальників 5,65 млрд грн, що на 3,34% менше, ніж роком раніше. "Премії компаній, які входять до топ-20, скоротилися лише на 2,3% і склали 4,2 млрд грн", - підрахував президент Ліги страхових організацій України (ЛСОУ) Олександр Залєтов.

Найбільше премій вдалося залучити СК "Уніка" - 354,3 млн грн (+27,8%). Минулого року лідером була СК "Кремінь", проте зараз компанія не оприлюднює інформацію про свої фінансові показники. З топ-10 наростити обсяги бізнесу змогли також Українська страхова група (+11,9%), СГ "ТАС" (+7,4%), компанії "Інгосстрах" (+3,6%), "Арсенал Страхування" (+1,8%) і "Альфа Страхування" (+0,5%).

Основне зростання премій "Уніки" припало на I квартал. У квітні-червні СК залучила трохи менше премій, ніж у січні-березні. Компанія активно розвиває автострахування і ДМС, отримавши від них 132 млн грн і 62 млн грн відповідно. Піднятися в рейтингу на одну позицію вдалося СК "Арсенал Страхування" і "Альфа Страхування". В "Альфа Страхування" зафіксували зростання премій з ДМС, страхування тих, хто виїжджає за кордон, і ОСЦПВ. "Є збільшення в сегменті страхування предметів застави. На жаль, фіксуємо зниження зборів за КАСКО, зокрема незаставних автомобілів", - зазначили в компанії.

Найбільших втрат зазнали "Аска" (-31,1%) та "Інго Україна" (-15,5%). "Зниження динаміки збору премій було плановим і пов'язане з відкладеною пролонгацією кількох великих договорів з корпоративного страхування майна, що призвело до зменшення суми зібраних премій у цьому сегменті на 21%", - розповів голова правління "Інго Україна" Ігор Гордієнко. Компанія скоротила активність у низці збиткових видів страхування, зокрема в сегменті ДМС (-23%).

"Аска" в II кварталі частково компенсувала 59-відсоткове падіння на початку року, через що покинула десятку лідерів. Тепер же "Аска" повернулася в неї, посівши 8-му позицію.

Претенденти на лідерство

Темпи зростання обсягів бізнесу у компаній, які входять до топ-20, набагато вищі. Наприклад, "Allianz Україна" збільшила збори на 30,7%, "Княжа" - на 27,4%, "Універсальна" - на 20,9%, "PZU Україна" - на 13,6%. "Ми не концентруємося на окремих продуктах і каналах продажів, а прагнемо зберегти баланс портфеля. Це дає змогу гнучко реагувати на зміну кон'юнктури ринку. Компанії, що спеціалізуються на окремих напрямках, зараз серйозно ризикують, не маючи можливості перекрити втрати. Адже структуру продажів, яка вибудовується роками, неможливо за півроку переорієнтувати на інші сегменти", - говорить директор департаменту продажів СК "PZU Україна" Василь Дужак. За шість місяців "PZU Україна" збільшила премії в роздрібному сегменті на 10%, у корпоративному - на 20%.

"Раніше ми були зосереджені на корпоративному бізнесі, а з 2013 року стали приділяти дедалі більше уваги роздробу. Найактивніше у нас розвивається автострахування - це основний і найбільш популярний вид страхування у фізосіб. Обсяги зросли більш ніж утричі порівняно з I півріччям 2013-го. Зі страхування майна та особистих видів портфель зріс більш ніж на 10%", - розповідає генеральний директор СК "Allianz Україна" Гаррі Андреасян. За даними компаній, у роздрібному бізнесі позитивна динаміка спостерігається також у туристичному страхуванні та в сегменті "Зеленої карти". "На 17% зріс обсяг продажів у страхуванні некредитного житла в агентській мережі", - зазначив Василь Дужак.

У корпоративному сегменті зафіксовано значне зростання в ДМС, страхуванні вантажів та агрострахуванні. "У нас було незначне зниження обсягів зі страхування морського, залізничного, авіатранспорту та вантажів, але це пов'язано з непролонгацією одного контракту, а не якимись ринковими трендами", - пояснив Гаррі Андреасян.

У надії на краще

Страховики сподіваються, що в II півріччі ринок уникне сильного падіння. "До кінця року нинішня тенденція на ринку збережеться. З огляду на втрату кримських премій і частково в Донецькій і Луганській областях, ринок продовжить своє падіння. Проте страховики, які виявилися стійкими до стресової ситуації в країні, можуть закріпити успіх. Навряд чи це відбудеться за рахунок окремих видів страхування. Ключовим фактором буде ситуація на сході країни", - вважає Василь Дужак. "Очікуємо зростання продажів у ДМС, страхуванні тих, хто виїжджає за кордон, та ОСЦПВ, зниження може бути за КАСКО", - розповіли в СК "Альфа Страхування".

Ротації лідерів учасники ринку не очікують. "За рахунок виходу неплатоспроможних компаній з ринку звільняються ніші, відбувається перерозподіл між іншими гравцями", - вважають в "Альфа Страхування". Крім того, втрачати бізнес будуть ті СК, які основний обсяг премій залучали в східних регіонах, зокрема в Донецькій і Луганській областях.

Як українцям отримати виплату за каско

Яких помилок найчастіше припускаються водії, оформлюючи аварії

Отримання виплат за полісами каско стає дедалі проблематичнішим. Страхові компанії закриваються одна за одною: Нацфінпослуг, яка регулює їхню діяльність, минулого тижня повідомила, що з 450 існуючих на папері СК реально в Україні працюють лише 100 компаній, і пообіцяла закривати схемні структури. На межі виживання опинилося дуже багато страховиків. Хтось виживає самостійно, а хтось - і за рахунок клієнтів: водіям стали частіше звичайного занижувати суму виплат (людям доводиться доплачувати за ремонт зі своїх кишень) і затягувати їхні терміни. Тепер грошей доводиться чекати місяцями.

Відбувся очікуваний і давно прогнозований поділ ринку. Більшість компаній стала користуватися всіма допустимими (а іноді й неприпустимими) вивертами, щоб заплатити людині менше і пізніше, а то й зовсім не заплатити. Тож зараз стало особливо актуальним дотримання водіями кожного пункту договору з каско. При цьому виділилася нечисленна група страховиків, яка почала діяти з точністю до навпаки - прискорювати виплати по ДТП, щоб звернути на себе увагу і переманити до себе на обслуговування тих, хто не задоволений роботою конкурентів.

"У низки компаній середній термін виплат за страховими подіями зменшився на 5 діб: у 2013 р. становив 21 день, у 2014 р. - 16 днів", - розповіла "Вістям" директор управління автотранспортного страхування PZU в Україні Юлія Павлова. Приблизно ті самі терміни називають інші страховики. "Але, як правило, під цим терміном розуміється час розгляду після того, як клієнт надасть страховику всі необхідні документи. А має бути термін від моменту дзвінка на гарячу лінію до надходження коштів на розрахунковий рахунок СТО, який статистично охоплює очікування візиту клієнта на техстанцію, очікування дефектації автомобіля та підготовки рахунку майстрами, очікування відповіді від банку, якщо автомобіль у заставі, та інше", - уточнив "Вістям" заступник віце-президента з операційної діяльності СК "АХА Страхування" Руслан Грабко.

Чіпляються жорсткіше

Деякі СК зізналися, що стали частіше відмовляти клієнтам у виплаті, інші, навпаки, зазначили, що виплачують активніше. При цьому всі неофіційно визнають, що перестали закривати очі на прорахунки людей: якщо ще в 2013 р. якісь помилки або промахи могли зійти водіям з рук, то зараз - ні. Наприклад, у багатьох компаніях говорять про час. "Типова помилка водія - це порушення термінів повідомлення про страховий випадок", - пояснює начальник клієнтських сервісів СГ "ТАС" Віктор Панасюк. А оскільки в більшості договорів зазначено кількість днів, протягом яких клієнт повинен заявити про подію, з формальної точки зору у страхової компанії є законний привід не платити.

Страхова компанія також із задоволенням скористається можливістю не давати грошей, якщо водій самовільно поїхав з місця події, не викликав співробітників компетентних органів або аварійного комісара для фіксації обставин події. "Навіть якщо в договір включено опцію "Без довідки компетентних органів", потрібно звернути увагу на максимально допустимий для такої події розмір збитку. Наприклад, у нас без протоколу ДАІ можна обійтися, якщо очікуваний збиток не перевищує 3% страхової суми", - уточнив "Вістям" начальник управління врегулювання збитків з автотранспортного страхування СК "НОВА" Максим Воронін.

Одразу - до суду

Утім, якщо ви дотрималися всіх вимог, а страховик все одно відмовляється платити, експерти радять не чекати. "Якщо йдеться про СК, яку ще не визнано банкрутом, але яка перестала виплачувати відшкодування клієнтам, варто звертатися зі скаргою до Нацкомфінпослуг і подавати судовий позов щодо страхової компанії", - сказав "Вістям" директор СТ "Домінанта" Олексій Румянцев.

Не можна зволікати, і якщо страховика визнали банкрутом. "Потрібно оперативно подати позовну заяву до суду, подати заяву про включення до реєстру вимог кредиторів і контролювати процес самостійно", - каже заступник голови правління СК "АРМА" Сергій Сухарніков. - Але доведеться набратися терпіння, найімовірніше, це буде не дуже швидко".

Скарга до Нацфінпослуг спрацювала

Страхова півроку затягувала з виплатою. "Спочатку взагалі не хотіли платити, говорили, що ДТП я сам спровокував - у дощ потрібно було їхати повільніше, 60 км/год. Коли не спрацювало, включилися нові доводи: "Деякі пошкодження у вас були до цієї аварії" (хоча передню честь машини мені так сплющило, що не зрозуміти). Потім почали занижувати суму виплати. Не витримали нерви, і написав скаргу Нацфінпослуг. І спрацювало: отримав гроші за два тижні", - розповів Олександр Фіщук із Києва.

Раніше повідомлялося, що українські страховики зацікавилися Донбасом: почали запускати спеціальні програми страхування автомобілів і майна, що перебуває в зоні АТО. Людям, які залишили проблемний регіон, пропонують застрахувати майно, що залишилося там, якщо воно ще ціле.

Водночас в Україні активізувалися страхові шахраї. Користуючись складною ситуацією в зоні АТО, вони все частіше намагаються отримати відшкодування від страхових компаній, "викрадаючи" машини самі у себе. З урахуванням обставин, що склалися, страховики дуже ретельно підходять до укладення нових договорів і продовження вже діючих.