ОСАГО для народу

ОСАГО для народу

Закон «Обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» (ОСЦПВВНТЗ), іменоване в народі ОСАГО, «автоцивілка», - підписаний 01 липня 2004 року, і за останні роки в нього внесено безліч поправок.

ОСЦПВ передбачає відшкодування страховою компанією шкоди, заподіяної життю, здоров'ю або майну осіб, які постраждали під час ДТП, винуватцем якого є водій, чия відповідальність застрахована. Даний вид страхування є обов'язковим для всіх власників транспортних засобів.

Простіше кажучи, всі, хто керує транспортним засобом: і легковим, і вантажним, і автобусом, і мотоциклами, і навіть причепами - зобов'язані мати поліс страхування, затверджений Кабінетом Міністрів України.

На жаль, в Україні спостерігається низький рівень страхової освіченості населення. До нас в редакцію приходить чимало листів з питаннями, що стосуються страхування «автоцивілки», читачі звертаються з проханням роз'яснити ті чи інші питання зі страхування ОСЦПВ.

У зв'язку з тим, що тема є найбільш актуальною, «Україна Бізнес Ревю» пропонує всім страховим компаніям включитися в дискусію на тему «Поліс ОСЦПВ» на сторінках нашого тижневика. Ваші відповіді та консультації стануть невід'ємною частиною підвищення фінансової грамотності українців. Приказка «Обізнаний - значить, озброєний» стане рятівним колом на дорогах для водіїв, і можливо, кількість ДТП в країні зменшиться саме завдяки вашим рекомендаціям.

Кожна людина прагне до впевненості в завтрашньому дні, стабільності в житті, потребує гарантованого захисту та підтримки в скрутну хвилину. Забезпечити такий захист - головна мета Страхової групи «ТАС». СГ «ТАС» керується принципом «Завжди поруч з вами!». Саме тому фахівці Страхової групи «ТАС» одними з перших відгукнулися і надали свої коментарі, що стосуються теми ОСЦПВ.

- Чи КАСКО замінює ОСЦПВ? У чому відмінності?

Існує два види договорів страхування для автовласників - власне щодо захисту майна (КАСКО) та у справах захисту відповідальності (ОСЦПВ). За договорами КАСКО страхова компанія відшкодовує збитки, завдані Вашому автомобілю в разі ДТП, пожежі, викрадення, стихійних явищ і т.д. Договір страхування (поліс) ОСЦПВ захищає Вашу матеріальну відповідальність перед третіми особами в разі Вашої провини в ДТП і як наслідок шкоди майну або здоров'ю третьої особи. Іншими словами, КАСКО захищає Ваш автомобіль, а ОСАГО - автомобіль потерпілого, якщо Ви є винуватцем аварії.

Договір страхування КАСКО не замінює поліс ОСЦПВ, оскільки він спрямований на компенсацію матеріального збитку клієнтові. По суті, Ваша страховка оплачує ремонт Вашого автомобіля. У той час як поліс ОСЦПВ захищає матеріальну відповідальність водія, і виплата компенсації проводиться не клієнтові, а третій особі, потерпілій в ДТП з вини власника поліса ОСЦПВ, тобто Ваша страховка оплачує ремонт чужого автомобіля.

Більш того, якщо розкласти суть, то ОСЦПВ спрацьовує тільки в разі ДТП з вини клієнта, коли обидва учасники зіткнення залишаються на місці аварії і обмінюються даними за страховками. Класичне КАСКО покриває збитки власника поліса у всіх можливих випадках: ДТП з будь-якої причини, з будь-якою кількістю учасників, викрадення та пошкодження авто сторонніми предметами, особами і явищами, в т.ч. вандалізм і хуліганство.

Крім цього, максимальна сума виплати постраждалій особі по ОСЦПВ встановлюється і лімітується на законодавчому рівні, а сума компенсації по КАСКО визначається обраною програмою страхування і опцій захисту страховою компанією на базі ринкової вартості автомобіля.

- Чим загрожує відсутність поліса обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності?

З точки законодавства наявність поліса ОСЦПВ для автомобіля, який експлуатується, є обов'язковим. У разі виявлення його відсутності, власнику автомобіля загрожує штраф, встановлений законодавством - у розмірі двадцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

З точки зору клієнта, відсутність поліса ОСЦПВ означає, що в разі ДТП з його вини оплачувати ремонт постраждалого автомобіля і, можливо, лікування постраждалої особи буде особисто він, зі своєї кишені.

- На який термін укладається поліс? Коли пора продовжувати ОСЦПВ?

Поліс ОСЦПВ, як і більшість інших видів договорів страхування полягати на 1 календарний рік і продовжується за 1 день до закінчення терміну дії, оскільки дата вступу поліса ОСЦПВ в дію є наступним календарним днем після його придбання.

Придбання поліса ОСЦПВ строком менше ніж на 1 рік можливе, при цьому мінімальний термін дії складає 15 днів. Такі терміни дії поліса ОСАЦВ допускаються виключно щодо незареєстрованих транспортних засобів - на час до їх реєстрації, тимчасово зареєстрованих - на час до їх постійної реєстрації, зареєстрованих на території іноземних держав - на час їх перебування на території України.

Крім цього, ОСЦПВ можна укласти на термін менше 1 року також для транспортних засобів, які підлягають обов'язковому технічному контролю. В такому випадку поліс набувається на термін, який не перевищує строк чергового проходження обов'язкового технічного контролю відповідно до Закону України «Про дорожній рух».Рекомендується заздалегідь подбати про продовження поліса, наприклад, за 2 тижні, щоб мати достатньо часу для вибору підходящої страхової компанії і умов і забезпечити безперервний захист на новий термін.

- Які документи необхідно надати для оформлення поліса ОСЦПВ?

Паспорт, ідентифікаційний код, техпаспорт, для пільгової категорії громадян додатково - документ, що підтверджує підставу для пільги (наприклад, пенсійне посвідчення).

- Що робити з ОСЦПВ при продажу автомобіля?

У разі зміни власника автомобіля договір страхування зберігає силу до закінчення терміну його дії. У разі відчуження (продажу) застрахованого автомобіля права і обов'язки страхувальника переходять до особи, яка набула це транспортний засіб.

- І чи можна оформити ОСЦПВ на автомобіль без ТО?

Законом України "Про дорожній рух", як було сказано вище, визначені транспортні засоби, які підлягають обов'язковому технічному контролю. Тому для цього переліку автомобілів для укладення договору ОСАЦВ необхідно пред'явити протокол перевірки технічного стану.

- Чи існують пільги по ОСЦПВ?

Відповідно до Закону України «Про ОСЦПВ» визначено групи автовласників, які мають право на певні пільги.Так, учасники бойових дій та інваліди війни, інваліди I групи, які особисто керують своїм автомобілем, а також особи, що керують автомобілем, належним інваліду I групи, у його присутності, не зобов'язані купувати договір страхування ОСЦПВ на території України. Відшкодування збитків від ДТП, винуватцями якої є зазначені особи, проводить МТСБУ.

Громадяни України, учасники війни, інваліди II групи, особи, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи I і II категорії, пенсіонери мають право на пільгу у вигляді знижки в 50% за умови, що обсяг двигуна автомобіля складає до 2500 куб. см, а транспортний засіб належить страхувальникові на правах власності. Зазначена пільга надається за умови особистого керування таким автомобілем.

- Які додаткові послуги пропонує ваша СК власнику поліса ОСЦПВ?

У сучасних реаліях зростання вартості автомобілів та відповідно їх відновлювального ремонту все більше затребуваним стає захист свого автомобіля. СГ «ТАС» пропонує до полісів ОСЦПВ як класичні продукти КАСКО, так і оптимізовані варіанти захисту на будь-який смак і фінансові можливості. Одним з найбільш популярних програм страхування власного автомобіля від СГ «ТАС» став продукт «ЕвроКАСКО 5 зірок», який пропонує на вибір 5 програм страхування. Купуючи «ЕвроКАСКО 5 зірок», клієнт може сам вибрати ті ризики, від яких він хоче захистити свій автомобіль (повне знищення, викрадення, пошкодження з різних причин, дії третіх осіб і т.д.), так само як і суму, яку він готовий заплатити за договір КАСКО.

Наталя Луценко,начальник Управління страхування транспортних ризиків СГ «ТАС»

"Україна Бізнес Ревю"