Тенденції ринку ОСЦПВ

Тенденції ринку ОСЦПВ

- Яка динаміка фінансових показників з ОСЦПВ спостерігається в 2010 році?

Перший квартал 2010 року показав приріст обсягу страхових премій з ОСЦПВ в цілому по ринку 10% і приріст обсягу виплат на 36% (дані МТСБУ). Як бачимо, в цьому сегменті зростання збитків значно перевищує зростання доходів. Зростання збитковості пояснюється тим, що вже протягом більше року діє нова методика розрахунку збитків за ОСЦПВ, яка передбачає виплату без урахування зносу, тобто фактично СК платять за старий автомобіль як за новий. Що стосується нашої компанії, то в СГ "ТАС" приріст премій з ОСЦПВ за підсумками I кварталу 2010р. порівняно з аналогічним періодом 2009 року набагато перевищив середньоринковий показник і склав 48%. На тому ж рівні перебуває і приріст збитковості з ОСЦПВ.

З моєї точки зору, приріст обсягу премій пояснюється тим, що посилився контроль наявності поліса у водіїв з боку органів Державтоінспекції. Частіші перевірки на дорогах з подальшими штрафами за відсутність поліса ОСЦПВ стимулюють автолюбителів до купівлі поліса "автоцивілки".

Другий фактор впливу - дедалі більше людей усвідомлюють необхідність цього виду страхування. Про це свідчить зростаючий попит на "добровільне ОСЦПВ" - страхування цивільної відповідальності понад обов'язковий ліміт, на суми в 100 тисяч гривень і навіть більше.

- Які питання виносяться на засіданні членів МТСБУ, про ринок ОСЦПВ, і які шляхи вирішення цих проблем?

Головне обговорюване питання завжди одне й те саме - про перегляд розмірів тарифів і лімітів. Пов'язано це з тим, що внаслідок об'єктивних причин останнім часом темп зростання виплат набагато перевищує темп зростання доходів СК. Ринок стає менш прибутковим, а для окремих гравців - і зовсім збитковим, тому розміри тарифів і лімітів потребують термінового перегляду.

Також на початку 2010 року низкою компаній-членів МТСБУ було порушено питання про те, щоб продавати на агентських умовах поліси ОСЦПВ інших СК, оскільки ці компанії не можуть зібрати обсягів достатніх для того, щоб вийти на прийнятну для себе збитковість.

- Як проходять виплати за СК "Страхові традиції", "Галактика", "Авіоніка"? Чи планує моторка виключити зі свого складу ще якісь компанії (які СК і причини)?

Наскільки мені відомо, ці виплати здійснюються. Ба більше, МТСБУ через мережу своїх регіональних представників, а також ЗМІ всіляко популяризує серед клієнтів згаданих компаній інформацію про те, до кого звертатися за цими виплатами і де їх можна отримати.

Щодо виключення - будь-яка компанія може бути виведена зі складу МТСБУ в разі виявлення серйозних систематичних порушень зі страхування "автоцивілки" та несплати обов'язкових внесків. Навряд чи такі плани існують, але від потенційної загрози виключення не застрахований ніхто.

- Що Ви думаєте про тарифи на автоцивілку, і яку редакцію тарифів необхідно ухвалити?

Як я вже сказав, розміри тарифів, так само як і лімітів, одночасно потребують перегляду. Існуючі сьогодні тарифи і ліміти було затверджено понад 5 років тому. Відтоді, в-основному, завдяки зростанню курсу долара, набагато зросла вартість ремонту автомобіля, і зараз ліміт у 25 500 грн. вже практично не захищає автовласника в разі ДТП. Тим паче, що дедалі більша кількість страхових випадків за ОСЦПВ оцінюється як тотальний збиток.

- Наскільки сильніше компанії стали затягувати з виплатами за автоцивілкою і які преференції для клієнтів вони придумують?

Як правило, великі гравці ринку виплати за автоцивілкою не затягують. Річ у тім, що ОСЦПВ, на відміну від КАСКО - вид страхування зі стандартизованим договором і програмою страхування, однаковими для всіх компаній. Якісь хитрощі в програмі та договорі для затримки виплат з боку СК тут просто неможливі. Виплату відшкодування за "автоцивілкою" має бути здійснено не пізніше одного місяця з моменту подання всього комплекту необхідних документів. Як правило, підставою для виплати є рішення суду про притягнення до адміністративної відповідальності винуватця ДТП. Звичайно, є компанії, які затягують виплати і на більш тривалий термін, але це пов'язано виключно з незавидним фінансовим станом цих компаній.

- Що Ви порадите страхувальнику, який хоче застрахувати свою відповідальність, обирати компанію самостійно, чи довіритися "пораді" агента (автосалону, ДАІ, банку, МРЕВ, машині біля траси тощо)?

Можна обирати компанію самостійно, вивчивши статистику Моторного (транспортного) страхового бюро щодо зборів і виплат з ОСЦПВ (вона є на сайті МТСБУ). Так, якщо між показниками зборів і виплат видно великий розрив, це вже має насторожити. Рекомендую також прислухатися до відгуків знайомих, які мають не тільки досвід страхування, а й досвід отримання виплати. Можна довіряти і думці знайомого страхового агента.