Основні тенденції на українському ринку добровільного медичного страхування у 2013 році

Основні тенденції на українському ринку добровільного медичного страхування у 2013 році

Які основні тенденції були присутні на українському ринку добровільного медичного страхування в 2013 році? Як це позначилося на страховиках та їхніх клієнтах?

Безкоштовна медицина часто обходиться дорожче. Кожен це розуміє, але не кожен готовий за це платити.

"Мій страховий агент" попросив представників страхових компаній поділитися своєю думкою щодо того, які тенденції спостерігалися на ринку добровільного медичного страхування в 2013 році.

Оксана Гончарко, директор з ДМС СК "Альфа Страхування"

2013 рік для цього сегмента страхування пройшов стабільно, без глобальних трансформацій - ринок на 75%, як і раніше, концентрувався серед топ-10 страхових компаній.

Незначні зміни спостерігалися тільки в підході клієнтів до вибору страхової компанії. Страхувальники стали більш ретельно підходити до підбору страхової компанії.

Клієнти більше звертали увагу на кількість і якість пропонованих послуг. Тому на ринку відбувалася деяка активність, пов'язана з переглядом умов договорів. Іноді, це закінчувалося зміною програм страхування, введенням франшиз щодо відповідальності в оплаті вартості послуг і медикаментів, відмови від неризикових складових, наприклад: оздоровчих і планових послуг.

А, іноді, клієнт був змушений змінити страхову компанію. Однак, ці коливання не мали глобального впливу на сегмент ДМС.

Олексій Журавльов, начальник управління розвитку медичного та особистого страхування СГ "ТАС"

Порівняно з минулим роком, ринок добровільного медичного страхування в 2013 році зріс на 13%.

Основними факторами, що впливають на розвиток цього сегмента страхового ринку, є:
- Підвищення вимог на ринку праці. Як наслідок, збільшення колективного страхування за ДМС;
- Збільшення страхової культури серед роботодавців;
- Зростання довіри до страхових компаній.

Виходячи з вищесказаного можна припустити, що дана тенденція збережеться і на 2014 рік. Завдяки тому, що все більше підприємств України мотивують своїх співробітників за допомогою надання добровільного медичного страхування. Ринок корпоративного страхування ДМС зріс до 70%. Цей фактор стимулює страхові компанії покращувати цей вид страхування, а також впроваджувати нові стандарти якості обслуговування застрахованих осіб.

Ніна Самаріна, начальник відділу медичного врегулювання страхової компанії

Аналізуючи страховий ринок, необхідно відзначити, що добровільне медичне страхування стає дедалі більш затребуваною послугою.

Позитивні тенденції є, але вони дуже незначні порівняно з потенціалом і можливостями цього ринку. Причини криються відразу в кількох важливих аспектах:
-відсутність законодавчої бази (необхідність запровадження в Україні обов'язкового медичного страхування та реформування системи медичного забезпечення загалом);
-невеликий фінансовий потенціал українських страховиків;
-низький рівень платоспроможності страховиків;
-низька страхова культура населення.

Майже всі страхові компанії зацікавлені в ДМС. Але на сьогодні ДМС належить до збиткового виду страхування, тому цю послугу надають не всі страхові компанії.

Здебільшого, страхові програми з ДМС багатьох СК розподіляються таким чином:
- програма "Еліт" (для ТОП-менеджменту підприємств);
- програма "Класик" (для менеджерів середньої ланки);
- програма "Стандарт" (для рядових співробітників).

Відмінності перерахованих вище програм полягають у страховій сумі, платежі, наповнюваності та класі клінік обслуговування.

За останні роки наповнюваність у рамках цих програм (обсягу послуг) змінилася. Це пов'язано з тим, що основними клієнтами з ДМС є великі підприємства, для них це інструмент мотивації співробітників.

Страховики продовжують удосконалювати, розробляти конкурентні програми з додатковими бонусами, включно з сервісом обслуговування, тобто медичного аситансу.

Наявність медичного аситансу дає змогу контролювати і витрати, і якість лікування.

Галина Давидова, директор департаменту медичного страхування СК "НОВА"

Попит на послуги добровільного медичного страхування (ДМС) в Україні з кожним роком зростає.

Так, у 2013 році ринок ДМС, за попередніми оцінками, продемонстрував зростання більш ніж на 10 % порівняно з 2012-м. Причому, це сталося в умовах зниження цін на послуги значною частиною страховиків, які в гонитві за клієнтами йшли на істотні поступки, щоб зберегти портфель, утримати постійних клієнтів і залучити нових.

Можна сказати, що основна тенденція ринку медичного страхування 2013 року - демпінг, унаслідок якого клієнти отримували договір, що включає практично всі їхні побажання, а страховики - високу збитковість. Наслідки цих рішень будуть відчутні вже в році, що настав.

Контактуючи з різними компаніями, можу відзначити високі потреби страхувальників у плані додаткового переліку послуг, що надаються, без збільшення бюджету, і навіть з його зменшенням. Якщо в попередні періоди частіше звучали прохання про можливі знижки, то сьогодні клієнта цікавить розширений перелік послуг і мінімум винятків.

Наша компанія дотримується позиції зваженого підходу до формування пакету послуг ДМС і над кожною пропозицією ми працюємо індивідуально, ретельно аналізуючи потреби клієнта та його страхову історію.

На ринку медичних послуг ціни на обслуговування підвищуються у зв'язку зі зміною курсу валюти та ін., і ми вважаємо своїм обов'язком гарантувати нашим застрахованим послуги належної якості за адекватну ціну.

У корпоративному сегменті ДМС у 2013 році спостерігалася велика активність. До нас постійно надходили запити від організацій, фахівці з персоналу яких зацікавлені в розширенні соціальних пакетів співробітників. СК "НОВА" брала активну участь у тендерах, і ряди наших клієнтів з ДМС поповнилися.

Можу з упевненістю сказати, що минулий рік був для нас вдалим у плані збереження і розширення клієнтської бази.

Леся Щербакова, директор департаменту продажів особистих видів страхування СК "Провідна"

У 2013 році основні тенденції в секторі добровільного медичного страхування - це:
- досить високий темп зростання (110 - 115%);
- перерозподіл корпоративних клієнтів серед основних 7-10 страховиків;
- відсутність, як такого, страхування фізичних осіб;
- збереження політики демпінгу невеликими страховиками і кількома великими гравцями ринку;
- активний розвиток сегмента брокерських продажів;
- збереження низької рентабельності цього виду порівняно з майновим і авто страхуванням.

У низки страховиків (особливо тих, що практикують політику демпінгу) відзначалися затримки з оплатою рахунків клінік і аптек, і, як наслідок, проблеми з отриманням послуг застрахованими.

Страховики в 2013 році максимально акцентували увагу на нових і регіональних клієнтах. Відзначалася значна "міграція" клієнтів по ринку, що пов'язано з посиленням тарифної політики страховиків на етапі пролонгації договорів.

Клієнти, на жаль, орієнтувалися на страховиків за ознакою найнижчого тарифу, незважаючи на якість сервісу, що надається, мінімізацію ризиків здійснювали шляхом розстрочки платежу.

Анатолій Чубинський, генеральний директор СК "NGS"

1. Важливою тенденцією року, що минув, стало різке зростання кількості ініціатив місцевої влади щодо впровадження системи медичного страхування для бюджетників і соціально незахищених верств населення на рівні муніципалітету. З одного боку, потреба в додатковому фінансуванні місцевих лікарень і поліклінік змушує мерів і міськради шукати нові механізми залучення коштів.

Поява ж таких ініціатив одразу в низці міст свідчить про готовність міських громад до такого способу отримання медичних послуг. Утім, окресливши ідею, не всі органи влади усвідомлюють, як її реалізувати технічно.

Наприклад, у Києві було ухвалено рішення створювати страхову компанію з нуля замість того, щоб купити вже наявну компанію, або залучити як партнера великого професійного страховика. Рішення спірне: незрозуміло, звідки братимуть фахівців, як формуватимуть мережу, систему асистансу тощо. Більше того, на підготовчому етапі буде втрачено не один рік дорогоцінного часу. 2014-й має показати, наскільки наш скептицизм виправданий.

До речі, ще навесні 2013 року від нашої компанії було сформульовано пропозицію міській владі. Скоро відзначимо її річницю.

2. 2013 рік пройшов під знаком чергового перенесення дати впровадження в Україні системи обов'язкового медичного страхування. У чому позитив цього сигналу?

Роботодавці, нарешті, усвідомили, що сподіватися на державу в питанні забезпечення здоров'я для їхніх співробітників - справа абсолютно безнадійна. А отже - потрібно брати на себе відповідальність за медичне забезпечення свого ключового активу - людей. Навіть за умови, що податкові стимули для розвитку сектора ДМС все ще відсутні.

У другій половині року ми відзначили активізацію невеликих регіональних компаній, які виявляли інтерес до підписання договорів корпоративного медстрахування.

Паралельно позначилася тенденція згортання страхових програм для приватних осіб.

Усі, хто хотів і міг собі дозволити купити індивідуальну страховку за її реальною ціною в 5-7 тис. грн. на рік - уже зробили це.

Подальший розвиток цього сегмента полягатиме в перерозподілі наявної бази клієнтів (з імовірним приростом не більше 5-10% на рік) серед лідерів медстрахування.

Реальна ж динаміка спостерігатиметься тільки на ринку корпоративного ДМС.

Деякі СК у 2013 році відмовилися від програм індивідуального страхування на користь корпоративних проектів. Одним з непрямих підтверджень цього стало скорочення низкою компаній своїх філіальних підрозділів.

3. Згідно з вимогами закону "Про страхування", з 17 травня 2013 року у страхових компаній-нерезидентів з'явилася можливість, при дотриманні певних вимог, здійснювати діяльність в Україні через свої представництва, а не купувати для цього українську страхову компанію.

Відповідні норми закону "Про страхування" набули чинності через п'ять років після приєднання України до СОТ.

Утім, поки що на ринку це істотно не позначилося. Насамперед через те, що небагато іноземців готові запропонувати клієнту ще й досвід роботи в умовах українського законодавчого та правового поля.

Іноземні філії, які з'являтимуться в Україні надалі, постануть перед вибором: або здобувати цей досвід самостійно і демпінгувати, або перекуповувати досвідчених фахівців в українських страхових компаніях. Але тоді вони будуть обмежені в можливостях цінової гнучкості.

Що стосується ринку ДМС, основу якого складають клієнти-міжнародні компанії, то навіть вони не поспішатимуть переходити на обслуговування в представництва іноземних страховиків, навіть якщо їхні материнські підприємства обслуговуються у такого нерезидента у себе на батьківщині.

Микола Величко, директор центру особистих видів страхування СК "Allianz Україна"

На мій погляд, на ринку добровільного медичного страхування не було значних змін минулого року.

Як і в попередні роки, ринок зростав, в основному, за рахунок підвищення цін на послуги медустанов і медикаментів. Однак у 2013 зростала і кількість клієнтів - компаній, які захотіли застрахувати своїх співробітників.

Водночас таке зростання було не настільки значним, щоб вплинути на конкуренцію в цьому сегменті. Вона як була, так і залишається досить-таки жорсткою, особливо серед компаній - лідерів з ДМС.

Оскільки ДМС - високозбитковий вид страхування, більшість компаній не готові конкурувати ціною і знижувати тарифи, тож боротьба за клієнта переміщується у сферу сервісу. Від цього страхувальники і застраховані завжди тільки виграють. Тож ще однією тенденцією минулого року можна назвати підвищення вимог до СК з боку клієнтів. Це торкнулося як наповнення програм страхування, так і якості обслуговування застрахованих.