Страхування: аналіз і прогноз ринку

Страхування: аналіз і прогноз ринку

Портал "Мінфін" розпочав серію публікацій за підсумками року, що завершується, та планах на 2014 рік. Ми розпитали представників телеком-ринку, експертів банківського та страхового сектору, представників інтернет-магазинів, спікерів авторинку та ринку нерухомості, що чекає на Україну в кожній з цих галузей.

Сьогодні на наші запитання відповіли експерти українських страхових компаній.

Голова правління СГ "ТАС" Павло Царук:

Павло Царук

Якщо говорити про ринок загалом, то 2013 рік охарактеризувався зниженням і прискоренням темпів ринку КАСКО. Основною причиною падіння є демпінг. Лідери ринку змушені були опустити ціни на 20%, а це не могло не позначитися на середній ціні і на ринку в цілому. Крім того, спостерігався (і триватиме) спад кредитування, багато авто докризового періоду виходять із застави і перестають страхуватися.

Також тенденцією 2013 року, та й кількох наступних років буде падіння ринку ОСЦПВ. Причина - "бонус-малус" - вважаю цю знижку руйнівною для ринку. Знижка нібито за беззбитковість щорічно знижує премію на 5%, але за частоти збитків в 1% беззбитковими є 99% клієнтів, а це значить, що щорічно середня премія на ринку падає на 5% за тієї самої, якщо не більше, високої збитковості.

Добровільне медичне страхування в 2013 році трохи підросло на 15% завдяки невеликій інфляції, поширенню в регіонах і вдосконаленню програм і покриття, а також зростанню збитковості в корпоративному сегменті (співробітники поступово вчаться витискати з ДМС максимум). НС - у середньому за рік приросло на 5%.

Страхування майна поки в зацементованому стані, і це триватиме ще 3-4 роки.

Одним із найбільш дискутованих трендів майбутнього року буде тема ОСЦПВ.

Є надія, що наступного року буде ухвалено Закон про страхування. Думаю, що не залишиться поза увагою і тема ліцензування агентів, це крок дуже серйозний і важливий для ринку, і від того, наскільки Моторка і Регулятор зреагують і спрацюють, залежатиме, як зміниться ринок.

Одним з основних трендів буде сервіс, якість і швидкість страхових виплат.

У ситуації, що склалася на ринку страхування, складно очікувати прихід великих іноземних гравців, але при цьому багато компаній, які не можуть розв'язати свою проблему з капіталом і не можуть отримати додаткові інвестиції, так чи інакше, трансформуються. Ми прогнозуємо, що наступного року на ринку з'являться кілька страховиків, які набиратимуть обертів, спираючись на приналежність до фінансово-промислових груп, що швидко зростають.

Спаду серед ТОП 50 компаній, які реально працюють, бути не повинно. Сподіваюся, що Держфінпослуг продовжить свою роботу з очищення ринку, що призведе до істотного скорочення учасників, але це не позначиться на обсягах реального ринку.

Голова правління PZU в Україні Мачей Шишко:

Мачей Шишко

Головною темою 2014 року, як мені здається, буде питання надійності страхових компаній. На жаль, на ринку з'являється все більше прикладів компаній, не здатних виконувати свої зобов'язання. Найгірше те, що від цього страждають клієнти, які довірили їм свій страховий захист. Але водночас, порівняно з минулим роком, ситуація щодо контролю страхового ринку з боку регулятора покращилася. У результаті послідовних дій Нацкомісії ринок залишила (або заплатила високі штрафи) ціла низка недобросовісних страховиків.

Усі умови для ведення відритого й успішного бізнесу є вже сьогодні. Достатньо лише завжди виконувати вимоги закону і використовувати ефективні бізнес-моделі.

Одним із позитивних рішень, яке допоможе у вирішенні проблеми, може стати система прямого врегулювання в ОСЦПВ, обговорювати яку почали вже давно. Якщо страховий ринок хоче змінити ставлення людей до страхування "автоцивілки", наступного року це питання має порушуватися ще не раз.

Досить часто сьогодні говорять на тему ліцензування посередників. Але я не можу сказати, що це панацея для ринку. Навіть якщо регулятор запровадить процедуру, що передбачає обов'язкове навчання і тестування фахівців, у глобальному масштабі це не змінить картину. Так чи інакше, але навчанням персоналу займаються практично всі серйозні гравці ринку.

Актуальною для 2014 року буде і тема електронних полісів системи "Зелена карта". Те, що поліси одного з найскладніших видів страхування на українському ринку досі виписуються вручну, не радує. Ми сподіваємося, що МТСБУ все-таки запустить систему, яка дасть змогу поліпшити облік і контроль у цьому виді страхування, завдяки чому підвищиться захищеність клієнтів.

Наступного року залишиться актуальним питання страхування життя.

Українці починають по-іншому розпоряджатися грошима.

У довгостроковій перспективі немає іншого інвестиційного інструменту, крім страхування життя, який забезпечить фіксований гарантований дохід, можливість заробітку додаткового інвестиційного доходу і страховий захист клієнта.

Дедалі більше компаній сьогодні стали говорити про свою орієнтацію на клієнтський сервіс. І якщо за маркетингом стоїть реальність, я тільки вітаю таку позицію. У 2014 році це багато в чому сприятиме становленню українського ринку і формуванню позитивного "customer experience".