Українці стали рідше громити і грабувати банкомати

Українці стали рідше громити і грабувати банкомати

А тому банкіри почали менше витрачатися на страхування цих апаратів

Українські банки до кінця 2013 року стали менш активно страхувати свої банкомати, повідомили "Вестям" фінансисти. "Особливо великий попит на страхування банкоматних мереж був влітку минулого року. До грудня він знизився, запити практично не надходять", - підтвердила нам директор центру страхування майна та відповідальності СК "Провідна" Тетяна Дубініна.

Фінансисти пояснюють небажання витрачатися на поліси поліпшенням кримінальної статистики. "У першому півріччі 2013 р. кількість нападів на банкомати значно зросла: стало більше як грабежів, так і банального вандалізму. Настільки - що деякі компанії навіть підняли вартість страховок. До кінця ж 2013 р. ситуація почала поліпшуватися (після активізації служб безпеки фінустанов, які почали оперативніше реагувати на нападки), і банки дозволили собі заощадити: ті, в кого закінчувалися поліси зі страхування банкоматів, просто вирішили їх не продовжувати", - розповіли "Вістям" в Ощадбанку.

Щоб заощадити, один і той самий банк сьогодні може одну частину банкоматного парку страхувати, а другу - ні. Зазвичай економлять на найдорожчих полісах (страхові компанії виставляють різні тарифи для банкоматів, на які частіше і рідше нападають). "Вартість страховок щодо банкоматів коливається в дуже широкому діапазоні. Від 0,2% до кількох відсотків", - конкретизував у бесіді з "Вестями" керівник управління платіжних систем і технологій ПАТ "Авант-Банк" Юрій Сокиран. "Ціна полісів залежить від багатьох факторів, зокрема від "страхової історії" банку. Якщо за договором часто відбуваються страхові події, то, відповідно, і страховий платіж буде вищим", - доповнила колегу член правління ОТП Банку Лілія Лазепко.

Навіщо це потрібно

Банки зазвичай страхують банкомати та готівку в них (окремим договором страхування або в складі комплексного поліса страхування банківських інститутів, який покриває безліч ризиків).

Ризики, від яких обов'язково страхують банкомати, варіюються від пожежі та стихійних лих до бою скла (з будь-якої причини). Також передбачено виплату в разі "протиправних дій третіх осіб", включно з крадіжкою і грабежем, і "умисних дій третіх осіб, спрямованих на знищення об'єкта страхування".

На практиці найчастіше банкомати страждають від вандалізму, крадіжок і зломів. "Іноді фінансові установи змінюють перелік відповідно до вимог материнських компаній або виходячи з попереднього досвіду. Наприклад, є страхування такого ризику, як "таємниче зникнення", - розповів нам директор з корпоративних продажів СГ "ТАС" Сергій Весельський.

Під час розрахунку страхового тарифу і покриття для банкоматних мереж до уваги береться безліч чинників. "Здебільшого тарифікація залежить від збитків, що настали раніше (за період 3-5 років) за даним об'єктом, незалежно від того, чи був він застрахований, - перераховує, директор з андерратингу СК "УНІКА" Ігор Жижара. - Також важливим є дотримання заходів захисту відповідно до вимог Нацбанку, місцезнаходження банкоматів (зовнішні та внутрішні), загальний розмір мережі та засобів, які підлягають страхуванню, і величина франшизи".

Термінали самообслуговування, сейфбокси теж страхують і вимоги до них збігаються з банкоматними. Тобто увага приділяється місцю розміщення, доступу до них у неробочий час і системі охорони.

За темою:

  • З банківських карток українців крадуть зарплату
  • Шість прийомів проти карткових шахраїв в Україні

Випадки ж бувають найрізноманітніші. "Якось шахраї намагалися вкрасти банкомат за допомогою легкового автомобіля. Мотузка, яка була прив'язана до банкомату і бампера авто, відірвалася разом із бампером і номерним знаком. Злодії поїхали, банкомат залишився (але був ще й застрахований), а міняти бампер їм довелося за свої", - поділився Сергій Весельський.

Скімінгу - інша страховка

Для звичайного клієнта банку, власника банківської картки, той факт, застрахований банкомат чи ні, за великим рахунком, не має значення - його заощадження при цьому ніяк не страждають. Тож страхування банкомату - це насамперед захист ризиків самого банку.

До речі, від шахрайства з картками, зокрема, від скімінгу (викрадення даних і підробка платіжної картки), така страховка не захищає. "У разі, наприклад, злому зловмисником банкомату - всі збитки несе банк, а клієнт у цьому випадку ніяк не страждає. Скімінг - це шахрайські операції не з банкоматом, а з самою карткою. Для захисту від цього існують спеціальні програми страхування для клієнтів від шахрайських операцій з картами", - пояснив нам заступник директора з роздрібного бізнесу банку "Надра" Віталій Бачинський.