Податківці придумали новий спосіб боротьби з ухильниками Щоб прикрити "схемне" страхування, від СК збираються вимагати звітність за кожним клієнтом

Податківці придумали новий спосіб боротьби з ухильниками Щоб прикрити "схемне" страхування, від СК збираються вимагати звітність за кожним клієнтом

Страховиків зобов'яжуть надавати податківцям детальну звітність по кожному клієнту.

Страхові компанії можуть зобов'язати щокварталу надавати податківцям детальну звітність за кожним клієнтом окремо: паспортні дані, ідентифікаційний код, суму сплачених українцем у СК внесків і розмір реальних виплат людині. Така вимога міститься в проєкті наказу Міністерства доходів і зборів "Про затвердження форми податкової декларації з податку на доходи (прибуток) страховика", який оприлюднено на його офіційному сайті.

"Наша мета - упорядкування ринку страхових послуг: дуже часто страховиків використовують у схемах ухилення або оптимізації податків", - пояснили нововведення в Міндоходів.

Додаткова звітність дасть змогу податківцям навести лад в обліку доходів і витрат страховиків. Точно знати, скільки СК заробляють на різних видах діяльності, і контролювати правильність сплати податків. Річ у тім, що доходи, отримані СК від страхової діяльності, оподатковуються за ставкою 3%, а від усієї іншої - 18%.

Самі страховики визнають, їхній бізнес використовують для податкових оптимізацій. "Інформація, яку хоче отримувати Міндоходів, дійсно може стати в нагоді для обчислення серед страховиків тих компаній, які займаються "схемним" страхуванням, а також для перевірки договорів з держструктурами на предмет отримання "відкатів", - сказав "Вістям" голова правління СГ "ТАС" Павло Царук.

Хоча загалом, фінансисти, звісно ж, негативно поставилися до ідеї про надання додаткової звітності. "Коли наприкінці 2012 року змінювали Податковий кодекс, створюючи передумови для схем у страховій галузі, ні Податкова, ні наш регулятор нічого не зробили, щоб цьому запобігти. А тепер орган центральної виконавчої влади каже, що схеми є, але розв'язувати проблему пропонує не поверненням до старої податкової системи (коли схеми пішли в нуль), а обліком кожного клієнта в податковій декларації. Це вже явне перевищення повноважень. Податковий кодекс не вимагає збирати інформацію про кожну людину, яка купила поліс", - зазначила генеральний директор Української федерації страхування Галина Третьякова. Вона також нагадала, що, згідно зі ст. 40 закону "Про страхування", інформація про юросіб і фізосіб, яка містить таємницю страхування, є конфіденційною. Надавати її страховик може тільки з письмового дозволу самих клієнтів або за відповідним рішенням суду.

Страховики не виключають, що податківці врешті-решт відмовляться від ідеї запровадження додаткової звітності та не затвердять оприлюдненого проєкту наказу. Однак експерти впевнені, що потрібну інформацію фіскали все одно отримають. "З 2013 р. українські страхові компанії почали подавати до Нацфінпослуг звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності, ось саме в такій розгорнутій формі, як у своєму наказі описало Міністерство доходів і зборів. І ніщо тепер не може завадити Міндоходів підписати з Нацфінпослуг угоду, і отримувати всі потрібні відомості", - зауважив у бесіді з "Вестями" голова правління однієї з київських страхових компаній.

Що з клієнтами

Водночас страховики впевнені, що навіть якщо дані про розміри страхових виплат українців потраплять до Міндоходів, чиновники не почнуть вимагати з людей додаткових виплат з податків. Подвійного оподаткування не допустять: адже громадяни вже сплачують податки зі своїх зарплат.

Як пояснила "Вістям" Галина Третьякова, зі страхових виплат податки сьогодні утримуються тільки в одному випадку - за договорами майнового страхування. І то, тільки в тому випадку, якщо виплата СК клієнту виявиться більшою за суму реальних збитків. Якщо, наприклад, страховик вам виплатив за ремонт затопленої квартири 10 тис. грн., а реальна вартість послуг компанії, яка займалася відновленням житла, складе лише 8 тис. грн., то з 2 тис. грн. вам доведеться сплатити ПДВ.