Як застрахувати авто у кількох страховиків?

Як застрахувати авто у кількох страховиків?

Не секрет, що з кризою авторитет страхового ринку сильно впав: страхові компанії часто поводяться недобросовісно, затягуючи виплати без видимих на те причин, занижуючи суми збитків і йдучи на будь-які хитрощі, аби тільки не платити. Тож, у автовласників періодично виникає питання: чи можна застрахувати автомобіль, наприклад, одразу у двох страхових компаніях, і після ДТП отримати виплату в обох страховиків?

Так, справді така можливість існує, і її врегульовано статтею 9 закону "Про страхування", де чорним по білому написано, що якщо майно застраховано в кількох страховиків і загальна страхова сума перевищує дійсну вартість майна, то страхове відшкодування, яке виплачується всіма страховиками, не може перевищувати дійсної вартості майна. При цьому кожен страховик здійснює виплату пропорційно розміру страхової суми за укладеним ним договором страхування. "Коли один і той самий предмет страхування (в даному випадку авто) застраховано в декількох СК, це може бути на умовах окремих договорів (так зване "подвійне страхування"), або на умовах співстрахування (за одним договором виступає одночасно два або більше страховика), яке, однак, практикується дуже рідко", - розповідає Олександр Тимошенко, заступник голови правління страхової групи "ТАС". Тому, перш ніж купувати страховку, необхідно визначитися, у скількох страхових компаніях буде застраховано автомобіль, і повідомити про це кожного зі страховиків до моменту укладення договору. "Заявляти про те, що авто застраховано в іншій СК, необхідно письмово: у заяві на страхування, якщо на момент її подачі договір з іншою СК уже підписано; або окремою письмовою заявою/листом, якщо авто буде застраховано в іншій СК після укладення договору з цією СК", - підказує Олександр Тимошенко. При цьому кожна зі страхових компаній братиме на страхування автомобіль у частині від його ринкової вартості, а виплату буде здійснено пропорційно залежно від частки участі кожної з компаній у загальному збитку.

"Припустимо, що вартість автомобіля становить 100 000 грн., автомобіль буде застраховано в 5 страхових компаніях у рівній пропорції по 20 000 грн. (1/5 від загальної суми), при цьому в разі настання події кожна з компаній виплачуватиме по 1/5 від вартості загального збитку. Наприклад, вартість ремонту становила 12 000 грн., то в цьому випадку кожна страхова компанія заплатить по 2 400 грн.", - наводить приклад Олег Коваленко-Кужольний, начальник управління врегулювання збитків автострахування СК "Інго Україна". Проте страхування в декількох компаніях має і негативні сторони: доведеться вивчати умови і правила страхування у кожної компанії, доведеться підписувати кілька окремих договорів. Крім того, у разі настання страхового випадку доведеться сповістити кожну компанію окремо про цей факт, виконувати їхні вимоги і для виплати надати в кожну компанію свій набір необхідних документів, що іноді просто нездійсненно. "Адже окремі компанії можуть вимагати надати їм тільки оригінали документів. За деякими подіями одні компанії можуть визнавати їх як страхові, а інші - ні (наприклад, перетин суцільної осьової лінії тощо). Таким чином, у клієнта на врегулювання збитку витрачатиметься у стільки разів більше часу, у скількох компаніях застрахований автомобіль", - попереджає Олег Коваленко-Кужольний. Ну і обов'язково варто врахувати, що кожна страхова компанія встановлює свій тариф, навіть на один і той самий автомобіль. Тому, не виключено, що при купівлі страховки частинами у різних страховиків доведеться в сумі заплатити більше, ніж за один поліс, а вигоди від цього так і не буде.

Як застрахувати авто в декількох страхових компаніях?
  1. вибрати страхові компанії з найбільш підходящими умовами страхування;
  2. написати заяву/лист про намір застрахувати автомобіль у кількох страхових компаніях;
  3. вивчити договори і правила страхування всіх обраних страховиків;
  4. підписати з кожною з компаній свій окремий договір;
  5. у разі настання страхового випадку заявити про нього в усі компанії, зібрати необхідний пакет документів і подати його кожному страховику.